Jak uvedl kurátor výstavy Tomáš Řídkošil ze zdejšího muzea, jsou mezi nimi i práce, které vznikly na turnovském šperkařském sympoziu.

Expozice nese název Řekni mi to šperkem. Obsahuje práce šperkařských škol z osmi států - Belgie, Portugalska, Řecka, Litvy, Itálie, Francie, Španělska a České republiky. „Každá země představuje nějakou svoji specifickou národní zlatnickou techniku,“ uvedl kurátor. České šperkaře v projektu zastupuje například známá uměleckoprůmyslová škola z Turnova.

Velmi široká je i kolekce technik a metod, které autoři klenotů při jejich tvorbě využívají. K vidění jsou ukázky filigránů, smaltů nebo granulace, různé způsoby vsazování drahých kamenů, technika nielo-tula či japonská mokume gane využívající vrstvení různých kovů, které poté vytvářejí barevný kontrast. Česko prezentuje granátový šperk.

Ne všechny vystavené klenoty jsou vyrobeny například jen z kovu. „Jsou využívány různé materiály. Třeba mušlovina, která je jenom nepatrně opracovaná, osázená drahými kameny,“ popsal Tomáš Řídkošil. Například šperkařská škola z italské Valenzy představuje různé variace inspirované pravěkými trilobity. Výstava vznikla v rámci evropského projektu Comenius. Část expozice je putovní a představila se už ve Francii nebo Belgii. Doplňují ji práce vytvořené na letošním ročníku sympozia, které se v Turnově koná od 28. června a nyní končí. Jeho pořadatelem je místní muzeum.

V muzeu budou šperky k vidění až do 2. září.

Ivan Šiler