Její návštěvníci se budou moci seznámit s tím, co se po zdejším židovském etniku dochovalo do současných časů. Chybět nebude ani socha ochránce Židů Golema, řekla jedna z autorek výstavy Alžběta Kulíšková.

Expozice s názvem Židovský Turnov bude mít dvě části. V první se lidé budou moci seznámit s životem Židů či jejich náboženstvím, zvyky a tradicemi obecně. Druhá část představí artefakty, které po nich v regionu zůstaly.

„Vzhledem k historickým souvislostem se v dnešních muzeích i mezi lidmi obecně dochovalo poměrně málo židovských starožitností nebo předmětů, které používali k běžnému životu,“ řekla Kulíšková. Na výstavu se ale podařilo zajistit poměrně velké množství exponátů z muzeí i od několika sběratelů.
Vystaveny budou i dvě Tóry. Jedna z nich přímo ve schránce nazývané Aron ha-kodeš, která pochází z Českého Dubu a má podobu malované skříně. „Tato forma je poměrně unikátní. Lidé uvidí, jak Tóra ve svatostánku přebývala,“ vysvětlila Kulíšková. K vidění budou i židovské svícny, šofary - hudební nástroje ze zvířecích rohů, židovská literatura, liturgické předměty či synagogální textilie.

Výstava se neomezí jen na starší období, dotkne se i druhé světové války a holokaustu. „Lidé uvidí například úbor vězně z koncentračního tábora,“ doplnila Kulíšková.

Návštěvníci se mohou těšit na sochu Golema, která v těchto dnech v muzeu vzniká. „Golem je mystická postava, ochránce Židů, svých stvořitelů. A ten, který bude u nás, určitě bude stát za to,“ dodala spoluautorka expozice.

Výstava bude otevřena ve čtvrtek 3. března v 16.30 vernisáží, na které zahraje i klezmerová kapela. V galerii turnovského muzea bude tato zajímavá expozice přístupná do 8. května.