K odkazu válkou zmítané Ukrajiny se při čtvrtečním startu hudebního festivalu pod otevřeným nebem přihlásili jeho pořadatelé.

S vlajkou národa, který se ocitl pod ruskou invazí, otevřeli Trutnoff 2015 Martin „Geronimo" Věchet a František „Čuňas" Stárek společně s knězem Ladislavem Heryánem. Ten za doprovodu operního pěvce Aleše Procházky odsloužil tradiční bohoslužbu.

Letošní setkání je věnováno nejen ukrajinské svobodě, ale i náboženské snášenlivosti a obětem holokaustu. I proto byli úvodní návštěvníci přivítáni podle slovanských zvyků. U vstupu se rozdával chléb se solí a vegetariánským borščem.

První den ovšem ostrouhali fanoušci Vladimíra Mišíka. Legendární zpěvák, který je mezi veřejností oblíbený i díky svým občanským postojům, se omluvil kvůli přetrvávajícím zdravotním problémům.

Diváky tak nejvíc rozpumpovali tuzemští Monkey Business. Pro vystoupení si skupina vybrala možná lehce provokativní americké-sovětské kostýmy, přesto se dočkala aplausu zaplněného hlediště. To bouřlivě ocenilo i amerického zpěváka Matisyahu, který se na území České republiky představil vůbec poprvé.

Vrcholem celého letošního festivalu se stane vystoupení světoznámé skupiny The Prodigy. Na scénu Britové vtrhnou zítra večer. První tóny extravagantního kolektivu mají zaznít ve 22 hodin.