Počasí v první den školy je sázka do loterie

Na to, jaké bude počasí v první školní den, je obvykle těžké sázet, protože počátek září bývá povětrnostně proměnlivý. Například v roce 2019 a 2020 ve většině českých měst a vesnic vítaly školy žáky pod zamračenou oblohou a za deště nebo přeháněk. 

O rok později už to bylo lepší. V noci před prvním školním dnem ještě pršelo, ale pak se postupně vyčasilo a dokonce se ukázalo i sluníčko. A loňský začátek školního roku byl ve znamení slunečného počasí a teploty kolem 23 stupňů Celsia. A ani letos to pro školáky nevypadá špatně.


Nahrává se anketa ...

„Bude polojasno až oblačno, ojediněle, na východě místy přeháňky. Později ubývání oblačnosti,“ píše Český meteorologický ústav (ČHMÚ). V noci bude kolem od deseti do 14 stupňů, ale přes den v pondělí teploty vystoupají až k 25 stupňům Celsia a k tomu bude vát mírný severní vítr.

Pokud se podíváme na historická měření teploty v pražském Klementinu, zjistíme, že průměrná teplota 4. září je 17 stupňů Celsia. Nejvyšší teplotu v tento den naměřili v roce 1781, tedy v roce, kdy císař Josef II. vydal toleranční patent a patent o zrušení nevolnictví. Rtuť teploměru 4. září 1781 v Klementinu vystoupala až na 31,5 stupně Celsia.

Od září 2022 pracuje Národní pedagogický institut na zredukování objemu učiva a na aktualizaci jeho obsahu.
Nový školní rok: Kdy jsou podzimní a další prázdniny, změna učiva, přihlášky

Naopak nejnižší teplotu zde zaznamenali v roce 1869, kdy přístroje ukázaly pouhých 3,7 stupně Celsia. Tohoto roku byl založen smíchovský pivovar Staropramen a v Brně byl zahájen provoz první koňské tramvajové linky v českých zemích.

Také 4. září, kdy se slaví svátek svaté Rozálie, má své pranostiky. Vznikly díky tomu, že naši předkové pečlivě sledovali počasí a dávali si do souvislostí různé jevy. Proto věděli, že: „dotkne-li se Rozálie květů, pak Lucie jimi vyzdobí okna napořád,“ neboť vypozorovali, že pokud už na začátku září přijdou přízemní mrazíky, pak v polovině prosince okolo dne svátku svaté Lucie bude už stálý mráz a na oknech se budou tvořit mrazivé květy.

Začátek školního roku provázený deštěm není nic výjimečnéhoZačátek školního roku provázený deštěm není nic výjimečnéhoZdroj: Deník/Martin Mrlina

Světci a meteorologické jevy v září

I když počasí v září může mít teplotní výkyvy, první podzimní měsíc se zpravidla vyznačuje příjemnými denními teplotami, vyšším počtem slunečných dní a menším množstvím srážek. Průměrná teplota se podle dlouhodobých měření pohybuje kolem 15 stupňů Celsia.

Přicházející podzim ovlivňuje několik meteorologických jevů, které lidé pojmenovali podle světců, jejichž svátky se v září slaví. Prvním je na počátku září takzvané mariánské léto. „Pod tímto starým lidovým označením se skrývá pravidelně se opakující několikadenní slunečné teplé období ve dnech od poloviny první zářijové dekády až po dny na jejím konci,“ vysvětluje ČHMÚ.

Nejvyšší rychlost větru v České republice byla naměřena na Sněžce v lednu 2007 při orkánu Kyrill, kdy rychlost nárazu dosáhla 216 kilometrů za hodinu.
Rozmary počasí. České meteorologické rekordy měly i tragické následky

Na mariánské léto navazuje ludmilsko-matoušské pozdní léto, které začíná na konci prvé zářijové dekády a končí v polovině poslední zářijové dekády. „Toto období je charakteristické nejnápadnějšími a nejvýraznějšími teplotní výkyvy,“ uvádí ČHMÚ. Proto se mu někdy říká i ludmilsko-matoušské ochlazení. Třetím obdobím je léto svatého Václava čili svatováclavské babí léto, které přichází na přelomu září a října.

Léto pak ukončí podzimní rovnodennost, která zahájí podzimní období. Letos nastane v sobotu 23. září v osm hodin a 50 minut našeho času.

„Z astronomického úhlu pohledu jde o okamžik, kdy se střed slunečního kotouče ocitne na světovém rovníku v souhvězdí Panny, severně od jasné hvězdy Spica,“ píše web Hvězdárna.cz.

Slunce by v září mělo být ještě dost

A na jaké počasí se můžeme v září těšit? Meteorologové předpokládají, že měsíc bude teplotně průměrný až slabě nadprůměrný.

Podle ČHMÚ bude týden od 4. do 10 září pravděpodobně teplotně nadprůměrný s minimálními teplotami kolem 12 °C a nejvyššími kolem 23 °Celsia.

V druhé dekádě září očekáváme převážně slunečné počasí s teplotami mezi 20 až 23 stupni, místy s bouřkami. Poslední zářijová dekáda by měla být na začátku slunečná s teplotami od 17 do 20 stupňů Celsia, ke konci měsíce by se mělo mírně ochladit a přijde i víc deště.