Každou sobotu vložíme do stránek s fotografiemi hlasovací kupon se jmény novorozenců s pořadovým číslem, hlasy budeme sbírat a na konci měsíce je sečteme, tak jako dosud. V kuponu zaškrtněte pouze jeden řádek – váš tip na vítěze. Vyplněné originály zasílejte na adresu redakce: Krkonošský deník, Bulharská 140, 541 01 Trutnov. Miminko měsíce získá karton plen Huggies a balíček plenek Little Swimmers (Plaváčků) od firmy Kimberly-Clark Jaroměř.

Paralelně s tímto hlasováním probíhá i anketa na www.krkonosskydenik.cz o miminko měsíce. U fotogalerie miminek z příslušného týdne najdete vždy anketu, v níž dají čtenáři hlas tomu „svému" děťátku.

Kvůli technickým problémům se vracíme k původnímu systému hlasování. Od února je tak možné poslat z jedné IP adresy pouze jeden hlas za hodinu. K tomuto systému se vracíme i přesto, že někteří čtenáři mají sdílené internetové připojení například s dalšími nájemníky v bytovém či panelovém domě a pokud bude hlasovat některý z jejich sousedů, budou moci dát svůj hlas právě až po uplynutí 60 minut. Hlasování bez omezení IP adresy není technicky možné.

Hlasování na internetu pro příslušný týden potrvá od sobotního poledne do následujícího pátku do 12 hodin, tedy 6 dní. Na konci měsíce vybereme ze všech webových anket miminko s nejvyšším počtem hlasů, které obdrží slevový kupon na kurz plavání batolat a kojenců s rodiči, jenž do soutěže věnovala Tělovýchovná jednota Loko Trutnov (www.lokotrutnov.cz).

Jak nejlépe vybrat malému dítěti první botičky

S prvním rokem obvykle přichází i první krůček dítěte. Jaké botičky jsou pro ně v tuto chvíli nejlepší? Pokud se vaše ratolest poprvé rozeběhne doma po pevném a teplém koberci nebo v létě na trávě, je lepší, když bude naboso. Jakmile se však spolu vydáte ven na tvrdý povrch, je zapotřebí botičky pořídit. A ty by měly být rozhodně kvalitní. Proto pečlivě vybírejte. Pomoci by vám mohly také na naše rady.

Desatero výběru

1. Dítě potřebuje především novou a kvalitní obuv. Odborníci (pediatři) nedoporučují dědit boty po sourozencích, kupovat použité boty přes internet či boty v tržnicích.
2. V obchodě děťátku dobře změřte obě nožičky. Boty vybírejte podle chodidla, které se vám zdá trochu větší. Lepší je kupovat boty odpoledne, kdy má dítě nožičky nejširší.
3. Boty by měly být lehké a ohebné v oblasti prstních kloubů. Obě tato kritéria zjistíte ještě před samotným zkoušením. V prvním případě stačí botu potěžkat, v druhém zkusit, zda jde ohnout špičku boty směrem k nártu. Před vyzkoušením také zkontrolujte, zda uvnitř bot nejsou nějaké hrany nebo švy, které by mohly dítě tlačit.
4. Botičky by měly být z kvalitního materiálu (kůže, textil, goretex, sympatex), který je prodyšný a měkký – jakmile dítě zvedne v botě paleček, měli byste ho ve špičce boty „nahmatat".
5. Boty musí být kotníkové, s pevnou patou a kulatou špičkou, která poskytuje dětským prstíkům dostatek místa.
6. Boty musí dobře padnout na délku – ve špičce musí být 1 cm volného prostoru před palečkem nebo nejdelším prstem nohy. Tento „nadměrek" je rezerva pro růst i pohyb prstů.
7. Šířka boty musí padnout nožce „na míru", to znamená, že musí odpovídat obvodu nohy v místě prstních kloubů. Příliš úzká bota by nožičku deformovala, v příliš široké by zase noha při chůzi klouzala.
8. Když zkoušené botičky sundáte, všimněte si, zda dítě nemá otlačeniny. Pokud ano, boty rozhodně neberte.
9. Uvnitř musí být boty rovné, nikoli tvarované.
10. Nejvhodnějším zapínáním jsou buď 2 až 3 suché zipy s „kladkami", nebo tkaničky, které musí být dobře zavázané.

Tip Babywebu

Kupujete-li botky s gumovou špičkou, nebo se vám nedaří paleček nahmatat, ohněte dítěti nohu v koleni a několikrát ťukněte špičkou o podlahu, aby se nožka v botě posunula co nejvíce dopředu. Zůstává-li mezi patou dítěte a patou boty mezera na šířku vašeho ukazováku, je pravděpodobně velikost botky správná.

Pro nákup dětských bot se vydejte do specializované prodejny, kde vám s výběrem správné boty poradí nejlépe.

Smiřte se s tím, že čím je děťátko menší, tím víc párů obuvi za rok spotřebuje. Nožičky rostou závratnou rychlostí a pravidelné měření jejich velikosti – minimálně jednou za měsíc – je na místě. Za dva tři měsíce už zřejmě budete muset kupovat botičky nové. Ale zdravý vývoj nohy vašeho dítěte za to stojí.