Ženskou důvěřivost chamtivě zneužívají falešní nápadníci. Údajní vojáci, lékaři, námořníci, inženýři, bohatí dědicové, skryti za neviditelným štítem internetového světa, chytají do předem nachystaných pastí nevinné oběti. Vyprávějí srdceryvné příběhy, útočí na city. Pod naivními záminkami tahají peníze z jejich účtů, aniž by se s nimi někdy potkali.

Názorně se o tom přesvědčila 64letá paní z Trutnovska. Na sociálních sítích sedla na lep virtuálnímu příteli, který se vydával za vojáka ze zahraniční mise v Afghánistánu. Báchorkou o pohádkovém jmění půl milionu dolarů, jež prý našel ve vybombardované vesnici, obalamutil ženu z Trutnovska tak dokonale, že mu poslala více než 470 tisíc korun na údajné poplatky. Skočila na špek jeho story, aby si bohatství společně užili po návratu z mise. Z falešné lásky vystřízlivěla až v momentě, kdy přišla o půl milionu. V úterý případ oznámila trutnovské policii.

Ilustrační fotografie.
Šmejdi se nevzdávají, mají další trik. Lidé jim skáčou na špek

Nebyla zdaleka první a patrně nebude ani poslední. Internetoví podvodníci, kteří si vybírají za terč především osoby v pokročilejším věku, jistě častokrát narazí. Naivní pohádky a lámanou češtinu z překladače lze snadno prokouknout. Pokud jim však jejich nesmyslné příběhy bude pořád někdo baštit, bude jejich kriminální činnost nezastavitelná. Neštítí se ničeho.

Podle kriminalistů jsou pachatelé vynalézaví a čím dál rafinovanější. Oběti si vybírají podle profilů na internetu a snaží se oslovit muže i ženy. Využívají internetových služeb, které znemožňují identifikaci pachatele. Strategii mají postavenou na důvěřivosti seniorů a osamělých osob, kteří jim často podlehnou. Během chvíle jsou schopni z nich vylákat celoživotní úspory. Jak přiznává šéf trutnovské policie Pavel Škandera, některé případy jsou opravdu fatální, mnohdy nepochopitelné. Trestná činnost je prý často tak nelidská, že i zkušení policisté kroutí hlavou nad tím, čeho jsou pachatelé schopni.

Policisté případy zveřejňují, poukazují na ně. Opakovaně nabádají k obezřetnosti při komunikaci s neznámými lidmi. Radí, že je potřeba dávat si pozor, komu sděluji osobní informace a nenechat si zblbnout hlavu. Tak, aby se vystřízlivění z internetových románků a výhodně se tvářících obchodů neproměnilo v drsnou kocovinu s tíživými následky. Čerstvý případ paní z Trutnovska je dalším výrazným mementem.

Ilustrační fotografie.
Žena naletěla falešnému vojákovi. Poslala mu skoro půl milionu