Je to bohužel i pochopitelné, protože krkonošský okres patří k místům, kde se nemoc a v poslední době hlavně její nakažlivá britská mutace, šíří nejrychleji. Možná nejrychleji v Evropě.

Ilustrační foto.
ONLINE z uzavřeného Trutnovska: Od pátku se smí tam či ven jen výjimečně

Že na výlety to v tomhle mrazu není a vyrážet do Hradce nakupovat je nesmysl, takže se vlastně nic moc neděje? Ano, z tohohle pohledu jde spíš o pocit. Ale: Tohle opatření může totálně dorazit cestovní ruch v celých Krkonoších. Ne, turismus pro místní není nějaká rekreační kratochvíle. Od Harrachových dob je to v Krkonoších průmysl, byznys, který pozvedl dříve chudý kraj. Díky němu horalé prosperují. Zimní sezona má právě teď svůj prime time. A Krkonoše tvoří 60 procent výkonu cestovního ruchu hradeckého kraje a 40 procent sousedního Libereckého. Takovou má sílu. A ta se právě teď vytrácí. Za touhle suchou statistikou jsou hlavně kvanta obdivuhodného podnikatelského úsilí, spousta zajímavých lidských příběhů a historie.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný informoval o tom, že vláda omezuje pohyb ve třech nejohroženějších okresech.
Vláda omezila pohyb v nejohroženějších okresech. Nebude možné do nich cestovat

Teď mají mít v Krkonoších žně, ale kombajny stojí: lanovky nejezdí, hotely nesmí ubytovávat. „Pokud neotevřeme do konce února, bude to katastrofa,“ hlásili z Krkonoš už před dvěma týdny. V tom je současná doba pro místní naprosto výjimečná a tragická. Schyluje se tu k velké krizi. Extrémní krok, tedy uzavření Trutnovska, má ochránit místní i přespolní. Ale na kolena může srazit především živobytí řady místních: krkonošských horalů.