Oproti minulému volebnímu období doznala největší změny krajská rada v Hradci Králové, kde byli ke kormidlu poprvé přizváni komunisté, kteří tak vystřídali dosavadní partnery ze středu politického spektra. V obou krajích ale bude i nadále dominovat ČSSD. Dlužno však dodat, že při srovnání volebních výsledků a složení krajských rad je reálný mocenský zisk sociálních demokratů nebývale zkreslen v jejich prospěch. Například v hradeckém kraji ČSSD získala o pouhých 563 více hlasů více než komunisté, ale v radě bude mít šest křesel, zatímco KSČM přenechala jen tři. Vyšší reálný mocenský zisk mají sociální demokraté i v Pardubickém kraji, i když počet jejich radních tu poklesl z šesti na pět. Nové krajské sestavy ovšem nebudou mít za sebou  tak silnou většinu v zastupitelstvech jako v jiných krajích. V hradeckém kraji bude mít čistě levicová vláda majoritu jednoho hlasu, v Pardubickém kraji kraji se bude moci levo-středová rada opřít o 25 zastupitelů, tedy většinu tří hlasů.

Těsná většina může znamenat problém především pro koalici v hradeckém kraji. Ještě před podpisem smlouvy proti ní ostře brojila opozice, která je zjevně připravena jí nic nedarovat. A to i přes to, že velká část projednávané agendy je obvykle schvalována hlasy napříč politickým spektrem. Další problém může působit fakt, že v klubu ČSSD jsou hned čtyři senátoři (Antl, Franc, Táborský, Trpák). Jeden z nich může chybět, být v zahraničí či kdekoliv jinde a hned nastane problém.

Novopečený pardubický hejtman Martin Netolický se při povolebním vyjednávání i přes svůj nízký věk projevil jako větší pragmatik než jeho hradecký kolega Franc. Souhlasil se snížením počtu radních za ČSSD, čímž „opticky" posílil vliv Koalice pro Pardubický kraj, ale většinu v krajské radě si přesto udržel. Nicméně sázkou na zkušeného dlouholetého vícehejtmana Romana Línka si velmi šikovně pokryl záda. Navíc, kdyby mu lidovci vypověděli poslušnost, může podporu hledat u KSČM. Takový luxus Lubomír Franc nemá, ten kdyby se chtěl obrátit na pravo-středovou opozici, musel by počítat s tím, že by jí za to musel vedle slov díků nabídnout i křesla v krajské radě a zcela přeměnit kurs směřování kraje.

V obou krajských radách opět nezasednou zástupci pravice. Po volebním výprasku by to z jejich strany nejspíš působilo i jako totální ztráta soudnosti. ODS i TOP 09 nyní mají dost času na to, aby se v opozici vzpamatovaly a začaly budovat svou značku znova a na pevnějších základech. Ono totiž nic netrvá věčně. Před osmi lety pravice na východě Čech drtivě zvítězila a nikde není psáno, že se za čtyři roky nemůže opět vrátit na nejvyšší stupínek.

Jiří Štefek, politolog, Vrchlabí