Divadlo

Divadlo ANO, ale ne v této podobě. S klasickým divadlem, jak bylo původně veřejnosti slibováno, bude mít v současnosti rozestavěná budova, podle dostupných informací, pramálo společného. Projekt byl zpočátku veřejnosti předkládán jako „divadlo“ nikoliv jako jakési multifunkční konferenční centrum, které bude, obávám se, vedle autobusového nádraží spíše připomínat výstavbu z dob reálného socialismu či velký komerční objekt, jež zaplavily naši zemi, než kulturní svatostánek. Vizuálně tak může soutěžit se sousedním domem bankovního ústavu podobného tvaru či zmíněným nádražím výstižně přezdívaným Alcatraz.

Celý projekt považuji za megalomanskou stavbu spojenou s touhou současných mocipánů o postavení si vlastního pomníku, bohužel s velikými náklady na výstavbu i následný provoz. Ten bude doplácen z městských dotací, potažmo z daní obyvatel města a odhadují se minimálně na půl milionu měsíčně.
Otázkou zůstává, kdo bude do takového obrovského prostoru pravidelně v třiatřicetitisícovém městě chodit a kdo bude mít na to, dát okolo 300 až 500,-Kč týdně za běžnou divadelní či koncertní vstupenku. Nehledě na fakt, že v Česku jsou pouze asi tři poprockové kapely, které jsou schopny za přiměřený honorář zaplnit sál pro 640 lidí. Ani ty však nemusí být jistotou - příkladem může být festival Zimák se známými jmény ale s ubývajícími návštěvníky.

Také není zcela jednoznačné, který návrh divadla se v roce 2003 umístil jako první (resp. na druhém místě, neboť první místo se nevyhlašovalo a na druhém se umístily dva), a který lze z těch dvou tedy považovat za vítězný.

Ano, Trutnovu klasické divadlo prospěje, ale nebylo možné zrekonstruovat k tomuto účelu za menší náklady některý ze stávajících objektů (kino, Nivy, Velký sál radnice, Národní dům) či postavit scénu adekvátní okresnímu městu, které nemělo a nemá stálý divadelní soubor?

Místu současné stavby by více slušelo vytvoření náměstíčka s menšími domy, obchůdky, galerií, restauracemi a případně zakomponovaným divadlem s poloviční kapacitou, než další pomník současných „papalášů“ v podobě obrovské betonovoprosklené krychle, která ničím nezaujme ani neuchvátí. Běžné „moderní“ stavby rychle stárnou a za pár let se na tento pomník budeme nechápavě dívat jako v současnosti na budovu bývalého okresního výboru KSČ a dnešního městského úřadu. Jestli v něm v té době bude i divadlo, to se nechme překvapit. Do té doby se ale ještě možná budeme divit, co v údajném divadle všechno uvidíme a uslyšíme. Rád bych se mýlil…

Family centrum

Pod pojmem Family centrum bych si spíše představoval prostor pro děti a jejich hry než pár moderních obchodů na velké ploše. Family centrum je rodinným obchodem jen dle jména, jinak je to běžné nákupní centrum.

Místu by více slušel a vyhovoval rozsáhlejší park s několika menšími obchody se službami, parkovištěm a prostorem pro posezení rodičů s dětmi a hernami pro ně, než tento rozsáhlý komplex, který se spíše hodí do nákupní zóny na kraji města než do středu hustě osídleného panelového sídliště.
Někomu se jistě může líbit pěkně nasvícený objekt, ale trochu to připomíná, že nejen do Trutnova se jezdí radit ruští inženýři, kteří v minulosti chtěli mít hlavně všechno „balšoje“ - velké.

Hokej v Trutnově

Je možná předčasné spekulovat nad tím, zda-li koupená licence pro druhou ligu od Kroměříže a naroubování dvou podkrkonošských měst dohromady, z nichž se ani jedno neoblékne do svých charakteristických barev, ale do dresů stavební společnosti, bude dobré.

Nejen v hokeji už dávno nerozhoduje jen výkonnost, ale především peníze. Koupit si hráče a licenci není problém. Přínos to může mít především pro mladé talenty, které nebudou hojně odcházet z domácí líhně do jiných konkurenčních klubů, ale Trutnov s Vrchlabím bude mít v podstatě svoji „farmu“. Nicméně takovými přesuny mužstvo ztrácí svoji identitu, ale pro fanoušky je to asi dobré, i když budou mít zřejmě těžké rozhodování, komu vlastně fandit.