Horolezec Radoslav Groh z Vrchlabí na sebe výrazně upozornil už několikrát.

Zdolal jednu ze tří nejrizikovějších himálajských osmitisícovek Nanga Parbat nebo světovým prvovýstupem v peruánských Andách s Markem Holečkem jako první vytyčili zcela novou cestu na vrchol hory Huandoy Norte. Groh tam přečkal potíže se žaludečními vředy i smršť padajícího kamení.

Letos v květnu vyrazil se stejným horolezeckým parťákem do Himálaje pokořit další metu. Prvovýstupem se v náročných podmínkách vyšplhali na 7129 metrů vysoký vrchol Baruntse nedaleko Mount Everestu. Pro dobytí vrcholu zvolili severozápadní cestu Nebeská past. Ta dostála svému jménu.

Při sestupu z vrcholu uvěznila dva české horolezce do pasti čtyřdenní sněhová bouře. Krušné chvíle, ve kterých jim šlo o život, zvládli s obdivuhodnou vůlí a odvahou. Uvízli v bivaku ve vánici, mlze a s tenčící se zásobou potravin. Ztratili sice mnoho kil tělesné váhy, ale víru ne.

Jejich příběh je inspirací i pro normální život. Nevzdat se, bojovat. Přes velké překážky vede cesta k velkým vítězstvím.

Horolezec Radoslav Groh z Vrchlabí zdolal s Markem Holečkem prvovýstupen 7129 metrů vysoký vrchol Baruntse v centrálním Himálaji. Při sestupu zažili obrovské drama.
Radoslav Groh: Měl jsem pocit, že hora je na nás naštvaná a chce se nás zbavit