Okres byl “best in covid“, tedy místem, kde se nejvíc šířila nákaza koronaviru. Nebyl to jen okamžik, nejmohutnější covidové klíště se přisálo na Trutnovsko na řadu týdnů.

Přišla tvrdá uzávěra. Hranice okresu obklíčili policisté. Zatarasili příjezdové cesty. Cesty do hor skončily. Začalo masivní testování. Mobilní týmy, které vyrazily do měst, vesnic a firem testovat obyvatele, už zvládly otestovat přes 11 tisíc lidí. K tomu pravidelně provádí testy nemocnice. Výsledek se dostavil.

Uzávěra okresu, přísná opatření a intenzivní testování zabraly. Zatímco v polovině února se počet aktivních případů koronaviru blížil třem tisícovkám, minulý týden klesl pod dva tisíce. Tento týden se snížil na třináct set. Trutnovsko vystřelilo z covidového dna mezi okresy, kde je situace výrazně lepší a koronavirus se šíří méně razantně než jinde. Na území Čech je Trutnovsko dokonce mezi pěti nejlepšími okresy.

Zlepšení stavu může znamenat naději do dalších dnů a týdnů, a příslib, že cesta ke zlepšení je možná. Největší chybou by bylo polevit v důslednosti. V boji se záškodným koronavirem je nutné nadále vydržet v zodpovědném přístupu.