Svědci události se s Horskou službou spojili krátce před dvanáctou přes dispečink Zdravotnické záchranné služby. „Podle informací muž uklouzl během traversu pod Malým Šišákem a sjel asi sto metrů z prudkého srázu. Ostatní se ovšem k němu nebyli v tu chvíli schopni dostat. Ihned jsme tedy na místo vyslali šest našich záchranářů v terénním autě a na čtyřkolce,“ oznámil náčelník Horské služby Krkonoše Pavel Jirsa.

Členové HS dorazili na místo krátce po příletu vrtulníku. „Zjistili, že se dolů mezitím postupně dostali dva mužovi synové. Vrtulník pak u muže vysadil lékaře a leteckého záchranáře Horské služby z Jizerských hor. Jakmile se k nim členové HS připojili, vyšetřili zraněného a došli k závěru, že se s největší pravděpodobností jedná o poranění ramene a zlomeninu nohy. Muže tedy po ošetření umístili do podvěsového vaku a posádka vrtulníku s ním přeletěla na místo, kde jej mohla naložit na palubu,“ uvedl Jirsa.

Oba syny pak museli lidé z Horské služby pomocí lanové techniky vytáhnout zpět na cestu.

Manželka zraněného záchranářům řekla, že ona i ostatní přecházeli místo pádu pěšky se sundanými lyžemi. „Je pravděpodobné, že kdyby měl muž běžky sundané také, k uklouznutí by nedošlo. Pravdou ale je, že před několika dny se vytvořil mokrý sníh, který však dnes v noci umrzl a na mnoha místech jsou tak cesty silně zledovatělé,“ varoval náčelník Pavel Jirsa.

Horská služba doporučuje všem, aby trasy túr pečlivě plánovali a vydávali se na některé úseky s nutností traversu vybaveni alespoň tzv. nesmeky.   (tz, pac)

Po srážce aut u Výšinky zapadl i autobus.
Po srážce aut u Výšinky zapadl i autobus