Jenže přišla komplikace, když muž spadl z Jubilejní cesty, která vede úbočím Sněžky a nemohl vlastními silami zpět.

Uklouznutí a pád

V místě, kde byla cesta pokryta ledem a přefoukaná množstvím sněhu, došlo k uklouznutí mladého běžkaře a následnému nekontrolovanému pádu do údolí Lomničky. „Postiženému se naštěstí povedlo pád po zhruba 80 metrech skluzu zastavit v čerstvě nafoukaném sněhu. Ale sněhová pokrývka byla tak jednolitá a pevná, že již nemohl vlastními silami vylézt zpět nahoru a hrozil tak další pád," informoval Pavel Jirsa, zástupce náčelníka Horské služby.

Mačky a cepíny

Přítelkyně o pádu informovala Ústředí HS Špindlerův Mlýn, to následně předalo výzvu na stanici do Pece pod Sněžkou. Odtud v krátkém čase vyrazila tříčlenná skupina se záchranným a lezeckým materiálem na sněžném skútru a čtyřkolce. Pomocí techniky záchranáři dojeli po úbočí Sněžky až 300 metrů pod místo odkud muž uklouzl. Zbytek cesty šli pěšky na mačkách a s veškerým materiálem na zádech. Mezitím z vrcholu Sněžky, stejnou cestou jako běžkaři, přišel další turista.

„Po příchodu na místo pádu běžkaře byly pomocí cepínů vybudovány plošiny ve sněhu, které slouží pro bezpečné zajištění osob na cestě. Následně byly vytvořeny kotvící body a následovalo spuštění záchranáře na laně s lezeckou výbavou k postiženému. Muž nebyl zraněn a v dobré psychickém stavu.

Pomocí lanové techniky byl vytažen zpět na cestu," doplnil k zásahu Pavel Jirsa.

Záchranáři bezpečně zajištěné běžkaře a jednoho polského turistu převedli přes sněhem pokryté ledové pole a poté je transportovali na stanici do Pece pod Sněžkou. Tady jim zajistili občerstvení a posléze byli převezeni na rekreační chatu.