Dvoučlenná posádka skončila s vážnými poraněními v nemocnici, stroj byl zcela zničen. Budova hotelu byla naštěstí téměř prázdná a k žádným dalším zraněním osob nedošlo.

V havarovaném stroji byli šestasedmdesátiletý muž a šedesátiletá žena z Německa. Oba utrpěli zranění hrudníku. Jejich stav je vážný, ale stabilizovaný. Záchranáři je převezli na traumacentrum v Hradci Králové, řekl mluvčí Záchranné zdravotnické služby Tomáš Ježek.

„Oba jsou při vědomí, mají zraněné hrudníky a zatím jsou mimo ohrožení života," uvedl náměstek pro lékařskou péči Fakultní nemocnice v Hradci Králové Zdeněk Tušl.

Na místě zasahovali profesionální hasiči z Vrchlabí a dobrovolní z Horního Lánova. Oznámení o letecké havárii přijali ve 12.45 hodin. Jednotky zajistily místo nehody, pomocí sorbentů likvidovaly uniklý letecký benzín. Po zadokumentování havárie převezly trosky na letiště k dalšímu šetření. Prostory hotelu také odvětraly přetlakovou ventilací.

Podle starosty Lánova Jiřího Vancla pobývali němečtí manželé na místním letišti týden a zrovna v sobotu se vraceli domů.

Hotel Harmonia leží pod horizontem letiště a pilotům neznalým terénu to může činit problém. Šestasedmdesátiletý muž byl podle Vancla zkušený pilot. Německému páru se podle Jiřího Sochora z Letecké školy ve Vrchlabí nepodařil start. Čtyřmístné letadlo francouzské výroby se vůbec nedostalo do potřebné letové výšky, spadlo na zem a jelo dál, až narazilo do hotelu. „Štěstí bylo, že letadlo nemělo potřebnou letovou rychlost, jinak by nehoda byla vážnější," řekl Sochor.

Německý pár měl v místním hangáru v Lánově nějakou dobu letadlo zaparkované.