Jak se v minulosti mnohokrát potvrdilo, policisté bývají mezi prvními na místě takové události, proto jim byly poskytnuty prostředky, aby mohli bez pomoci ostatních po nějakou dobu udržovat při životě nemocné a raněné, než si je převezmou do své péče záchranáři. Přivoláni jsou i v případech, že dochází k oživování a je potřeba, aby pokračovali v práci, dokud si záchranáři nepřipraví další potřebné věci.

Ilustrační foto.
V Domově sv. Josefa nešel výtah, pomohli hasiči

Jeden takový zásah v nedávné době mají za sebou policisté Jakub Sucháček a Jan Šturma z obvodního oddělení ve Dvoře Králové nad Labem. Během velikonočních svátků vyjížděli do rodiny k muži, který si stěžoval na nevolnost. Po příjezdu záchranářů zkolaboval a na místo byl k rychlému transportu přivolán vrtulník. Policisté, kteří rovněž v řádu několika minut dorazili na místo, se začali se záchranáři střídat v nepřímé resuscitaci srdce. Následně záchranáři muže letecky transportovali do Fakultní nemocnice Hradec Králové. 

Zdroj: Youtube

„Policistky a policisté jsou v těchto situacích vystaveni obrovskému psychickému vypětí. Přestože prošli a průběžně procházejí školeními zaměřenými na záchranu života, nejsou to fundovaní zdravotníci. Proto jsem rád, že v takových chvílích umí situaci vyhodnotit, okamžitě se zapojit a pomoci s cílem zachránit člověku život. Vážím si všech policistů, kteří se v podobných situacích ocitli a pro záchranu lidského života udělali maximum, i když ani snaha a bezchybné rychlé počínání nemusí být vždy úspěšné,“ zhodnotil kladně práci policistů Pavel Škandera, ředitel územního odboru Trutnov.

Auto projelo plotem a skončilo v potoce, hasiči jednoho člověka z vozu vyprostili.
Prorazil plot, sjel do potoka. Opilý a bez řidičáku

Dodal, že jakékoliv školení cílené na záchranu života v rovině teorie nedokáže simulovat situaci, jaká nastává při ostrém zásahu v praxi. „V případě, že policista je u pacienta dříve než zdravotník, berou na sebe do příjezdu záchranáře odpovědnost za resuscitaci člověka,“ hodnotí Škandera nelehkou situaci, v níž se policisté ocitají. 

Opět se jasně ukázalo, jak velkým přínosem je nastavená spolupráce jednotlivých složek. Závěrem je určitě na místě vyzdvihnout rychlý zásah záchranářů a výbornou spolupráci s policisty. Díky pohotovosti všech zúčastněných se podařilo zachránit to nejcennější - lidský život.

Ilustrační fotografie.
Auto skončilo v lese, jeden člověk se při nehodě zranil