Způsobil si velmi vážný úraz, který se mu málem stal osudným. Zachránila ho Horská služba, která po náročném zásahu předala pacienta zdravotníkům.

Muž z Olešnice, který podle informací Deníku hory zná a věnuje se turistice a horolezectví, se zachoval jako hazardující dobrodruh. Naštěstí nebyl v terénu sám, ale s kolegou, který po pádu kamaráda nehodu okamžitě v půl jedenácté večer nahlásil na linku 155. „Zdravotníci ihned kontaktovali nás. Dostali jsme informaci, že horolezec spadl přibližně 250 metrů, nejdřív ze skalního prahu a poté sjel po prudkém svahu. Následkem toho si přivodil četná a velmi vážná poranění," uvedl k nehodě Adolf Klepš, náčelník Horské služby Krkonoše.

Záchranáři, kterých bylo celkem osm, se vydali z Pece pod Sněžkou do složitého a strmého horského terénu. „Do akce vyrazili i naši dobrovolní členové různého věkového složení. Samozřejmě se patřičně pro zásah připravili. Měli s sebou mačky, cepíny, lano, zkrátka horolezeckou výbavu. K místu nehody vyjel z boudy v Obřím dole i náš dobrovolný člen, který je tamním chatařem," popsal noční martyrium záchranářů Adolf Klepš. „Když se ke zraněnému muži naši členové dostali, zjistili, že je při vědomí, ale že pravděpodobně utrpěl poranění pánve, páteře, hlavy i končetin. Také mu museli ošetřit tržnou ránu na noze," popsal stav horolezce náčelník. Záchranáři muže ošetřili, nasadili mu pánevní pás a zafixovali ho do vakuové matrace.

Po zafixování záchranáři zraněného muže spustili na transportním prostředku asi tři sta metrů do rokle.

„Odtud ho další tři stovky metrů museli přenést ke sněžnému skútru. Muže na saních za skútrem pak převezli na stanici Horské služby v Peci pod Sněžkou. Tam si jej už převzala posádka sanitního vozu Zdravotnické záchranné služby," informoval Adolf Klepš.

Transport do rokle z místa dopadu byl podle něj pro členy Horské služby hodně náročný. Muži se pohybovali v noci, za tmy, prudký sráz prověřil jejich schopnosti. „Horolezecké vybavení, které měli s sebou, museli samozřejmě použít," komentoval úspěšnou záchranu náčelník Klepš.

Lyžující lidé v Peci pod Sněžkou konání horolezce moc nechápou. „Myslím, že je to blázen, když takhle hazarduje se životem. A navíc vystavuje nebezpečí i záchranáře," myslí si kupříkladu Pavel Kadlec z Prahy, který se o nehodě dozvěděl v pátek na svahu.

Po poměrně klidném prosinci, kdy se v Krkonoších staly na sjezdovkách i jinde v terénu jen běžné úrazy, si v posledních třech dnech Horská služba Krkonoše „na nedostatek činnosti stěžovat" skutečně nemůže. Už v úterý hledala člověka, který v půl desáté večer úpěnlivě volal o pomoc mezi Jeleními loukami a Richtrovými boudami. Pátralo po něm dvanáct mužů s dvěma psy. Nakonec nešťastníka po půlnoci objevili v korytě potoka již bez známek života. Velmi těžký den, o kterém jsme informovali včera v Krkonošském deníku na straně 4, prožili záchranáři ve čtvrtek. Mrtvý německý běžkař, který zkolaboval nad Špindlerovým Mlýnem, těžce zraněný mladý snowboardista a ještě vážněji poraněný patnáctiletý lyžař v oblasti Janských Lázní. Taková byla záchranářská bilance. „Lidé jsou bohužel nepoučitelní a záchranáři nasazují vlastní životy," komentovala zásahy na facebooku Horské služby Krkonoše například Blanka Petříková.

Memento mori
16. ledna, si Horská služba připomněla tragickou událost z roku 1975. Jan Messner a Štefan Spusta v ten den zahynuli při záchraně člověka, který uklouzl během sestupu z vrcholu zledovatělé Sněžky. Přestože oba záchranáři byli vybaveni stoupacími železy a cepíny, zabezpečovali právě namrzlý úsek chodníku na Sněžce, jejich pokus o rychlý traverz ledovým severním úbočím hory k muži, který se zachytil na výstupku nad dlážděnou cestou, skončil smrtelným pádem obou do dolu Lomniczky. Nejvyšší hora si toho dne připsala na vrub tři oběti: i turista se totiž zřítil a pád nepřežil.