Pár set metrů pod vrcholem Sněžky došlo k vyčerpání obou turistů, a ti se proto obrátili na Horskou službu s žádostí o pomoc. „Na místo, které je v letošní zimě hůře dostupné technikou, vyrazila na pomoc trojice záchranářů na terénní čtyřkolce a sněžném skútru. Měli u sebe vybavení, které by záchranáři použili v případě, že se naše záchranná technika na místo události nedostane,“ uvedl k okolnostem výjezdu Tomáš Novák, zasahující člen Horské služby Krkonoše.

Dvojice byla nalezena na cestě pod vrcholem Sněžky. „Jejich oblečení a vybavení skutečně neodpovídalo dané lokalitě, plánované trase a ročnímu období. Když jsme jim poskytli tepelný komfort, převezli jsme je na stanici lanové dráhy Sněžka - Růžová hora. Odtud pokračovali lanovkou do Pece pod Sněžkou a následně naším vozem na stanici v Peci,“ popsal akci Tomáš Novák.

Na hřebenech panoval v pátek i v sobotu silný vítr, který v nárazech dosahoval rychlosti i 30 metrů za sekundu. „To je počasí, ve kterém hřebenové túry nedoporučujeme, a to ani v kvalitním oblečení a obutí a s náležitou výbavou do hor. Turisté měli skutečně štěstí, protože v dané lokalitě je horší pokrytí mobilním signálem a tak se nám nepodařilo získat dostatečně přesnou polohu z aplikace Záchranka,“ doplnil Pavel Jirsa, náčelník Horské služby Krkonoše s tím, že při plánování výletů a túr doporučuje navštívit webové stránky Horské služby ČR nebo nejbližší záchranné stanice a informovat se o povětrnostních podmínkách, výstrahách či upozorněních.

Záchrana pod vrcholem Sněžky.Zdroj: Horská služba Krkonoše

Nehoda u Choustníkova Hradiště
Bouralo se v Peci a Choustníkově Hradišti