V pondělí po poledni zachraňovala Horská služba Krkonoše mladého turistu v Labském dole, který v sandálech sjel ze skalní vyhlídky do koryta Labe. Utrpěl několik tržných ran na ruce a v obličeji. "Problém byl v tom, že se po kluzkých kamenech nemohl dostat z potoka," popsal nehodu Robert Dlouhý, zasahující člen Horské služby Krkonoše.

Záchranáři museli turistu vytáhnout pomocí lanové techniky a přesvědčit jej, že v sandálech nemůže pokračovat náročným terénem v horské túře.

"Hned poté jsme museli na Dolní Mísečky pro seniora, který si zlomil nohu v kotníku při hledání hub. A aby toho nebylo málo, jeli jsme zpět do Labského dolu pro zcela vyčerpaného sedmdesátiletého výletníka. Toho jsme transportovali takzvaným rakouským vozíkem," vypočítal pondělní zásahy Robert Dlouhý.

V úterý ráno série pokračovala výzvou linky 155 Královéhradeckého kraje. "Vyrazili jsme do hotelu Martin na Svatém Petru ke starší ženě v bezvědomí. Na místě jí už dával umělé dýchání její manžel. Okamžitě jsme si paní převzali a začali s resuscitací. Po krátké době jsme jí obnovili životní funkce a předali lékaři sanitního vozu z Vrchlabí," uvedl k záchraně života Pavel Cingr, zasahující člen Horské služby Krkonoše.

Pro ženu zamířil i vrtulník Letecké záchranné služby, ale jeho lékař na místě došel k závěru, že letecký transport není nutný. "Posádka však k nám neletěla zbytečně.

Ihned po tomto zásahu jsme dostali hlášení o bezvědomí muže na ubytovně ve Špindlerově Mlýně. Zajeli jsme tam i se sanitkou, která převážela zmíněnou pacientku. Našli jsme muže, který dýchal, ale jinak nereagoval," upřesnil situaci Pavel Cingr. Muže pak k dalšímu ošetření transportoval vrtulník, původně přivolaný k jinému případu.

Horská služba v souvislosti s těmito zásahy upozorňuje, aby se návštěvníci hor nevydávali na túry bez patřičného vybavení. "Obuv muže, který se v pondělí zřítil do Labe, byla vhodná maximálně k procházce po městském parku. Něco podobného registrujeme u turistů stále. Všichni by si však měli uvědomit, že u nás jsou turistické trasy náročné a bez kvalitní a pevné obuvi hrozí zranění," důrazně apeloval na turisty Pavel Jirsa, náčelník Horské služby Krkonoše.