V pátek večer pak na území celého Libereckého kraje proběhla preventivní akce zaměřená právě na chodce a cyklisty. „Konkrétně nám šlo o jejich zviditelnění v silničním provozu. Již nastává období, kdy se krátí dny a brzy se šeří. Řidiči pak mají velký problém rozpoznat chodce či cyklisty, pokud na sobě nemají nějaký reflexní prvek,“ vysvětlila tisková mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková.

Policisté proto při akci reflexní prvky rozdávali. Nutí je k tomu černé statistiky. Oproti předchozím rokům totiž přibývá nehod s účastí cyklistů a chodců. Od začátku roku do konce září se v Libereckém kraji stalo celkem 2668 nehod a v 395 případech byl účastníkem právě chodec, nebo řidič bicyklu.

Řidič auta přejel nohu osmašedesátiletému chodci v Jablonecké ulici v Liberci. Pak od nehody ujel, i když si prý byl vědom svého prohřešku. V mnoha případech bývají viníci sami chodci. Ze 128 nehod jich zavinili 42. Pět nehod pak skončilo tragicky, chodci je nepřežili.

Cyklisté bourají ještě častěji. Jako například osmnáctiletý cyklista, který nezvládl řízení svého kola na mokré silnici a upadl. K nehodě došlo na trase mezi osadami Jabloneček a Hvězdov nedaleko Ralska na Českolipsku, kudy mladík projížděl ve skupince asi deseti cyklistů. Skončil v nemocnici. To je jen jedna z celkem 217 nehod cyklistů, z nichž 153 sami zavinili.

Tři cyklisté nehodu nepřežili, dvacet skončilo s těžkým zraněním v nemocnici. Oproti loňsku nehod výrazně přibylo. U chodců je to o třiatřicet nehod více, u cyklistů dokonce o šestadevadesát.

Nehody v číslech

- Od začátku roku do konce září se na silnicích v kraji stalo 2668 nehod.
- Chodci byli účastníky ve 128 případech (o 33 více než loni).
- Pět chodců střet nepřežilo
- Ve 42 případech chodci sami nehodu zavinili.
- Cyklista byl účastníkem 217 nehod (o 96 víc než loni).
- Jezdci na kolech zavinili 153 dopravních nehod.
- Čtyři lidé při nehodách zemřeli.

Luboš Vrabec