Sedmadvacetiletý řidič utrpěl zlomeninu nohy, pohmoždění břicha a hrudníku a otřes mozku a byl vrtulníkem transportován do nemocnice v Hradci Králové. O případu byla v úterý večer vyrozuměna polská ambasáda.

Nehoda se stala přibližně 200 metrů za označníkem začátku obce ve směru od Trutnova na Vrchlabí, pětice mladíků spěchala na odpolední směnu do vrchlabské automobilky. Šéf Dopravního inspektorátu trutnovské policie Petr David k havárii poznamenal: „Pravděpodobnou příčinou nehody byla nepřiměřená rychlost. V levotočivé zatáčce dostalo auto smyk, nekontrolovatelně přejelo mimo vozovku vlevo, kde se převrátilo na bok a střechou narazilo do tří vzrostlých stromů. Soudní znalec na místě nehody vyloučil technickou závadu vozidla.“

Na místo ihned vyjeli profesionální hasiči z Vrchlabí a dobrovolní hasiči z Hostinného se dvěma cisternami. „Vyprošťování bylo velmi komplikované a časově náročné kvůli značné deformaci karoserie vozidla. Hasiči zabezpečili vozidlo proti požáru, odpojili plyn a akumulátor. Následně jej vyprostili zpět na vozovku a pomohli naložit na odtah,“ konstatovala tisková mluvčí HZS Královéhradeckého kraje Martina Žahourková. Při havárii bylo vozidlo zcela zničeno a škoda vyčíslena na 50 tisíc korun.

Doprava byla v místě nehody omezená, automobily jedoucí v obou směrech policie odkláněla směrem přes Janské Lázně, provoz na trase byl obnoven zhruba v půl sedmé večer. Věc byla předána vyšetřovateli Správy kriminální policie a vyšetřování Hradec Králové.

Podle ohlasů obyvatel obce jezdí Poláci v těchto místech značnou rychlostí a ohrožují nejen sebe, ale také chodce. „Víme o tom, že v momentě, kdy přejedou naše hranice a směřují přes Zlatou Olešnici do automobilky ve Vrchlabí, tak jezdí nepřiměřeně, v pátek večer třeba i stotřicetiki­lometrovou rychlostí,“ podotkl David a pokračoval: „Posíláme na vytipovaná místa hlídky. Většina z kaucí, které trutnovský dopravní inspektorát vybral, byla od polských řidičů. Reagujeme na požadavky starost obcí, ale stejně se nám nepovede chytit všechny, protože v momentě, kdy zastavíme jednoho neukázněného řidiče, další projedou.“

U Rudníku se nejedná o první takto tragickou nehodu. Zhruba před čtyřmi lety asi kilometr před obcí zabil polský řidič své tři děti. „Předjížděl, dostal smyk a také narazil do stromu. K další podobné havárii došlo přímo v Rudníku a si padesát metrů od úterní nehody. Autobus s německými turisty se vyhýbal liazce a spadl do potoka,“ dodal Petr David.