Jedenáctiletá holčička vjela do vozovky v okamžiku, kdy tudy projížděla řidička s osobním vozem Toyota. „Žena i přes veškerou snahu nedokázala střetu s cyklistkou, která vjela do vozovky z místa ležícího mimo komunikaci, zabránit. Zraněná dívenka byla vrtulníkem Letecké záchranné služby transportována do Fakultní nemocnice v Hradci Králové," informoval tiskový mluvčí trutnovské policie Udo Ertner a doplnil, že alkohol u řidičky byl vyloučen a škoda na vozidle se pohybuje kolem šedesáti tisíc korun.

„Žádáme všechny rodiče, aby svým ratolestem v průběhu prázdnin připomínali, jak se chovat v silničním provozu. V době letních prázdnin se na bicyklech, kolečkových bruslích, koloběžkách či pěšky na pozemních komunikacích pohybuje velký počet dětí. Žádáme proto rovněž i všechny řidiče, aby jezdili opatrně a brali na ně ohled," vyslovil prosbu za všechny policisty poručík Udo Ertner.

Podle slov trutnovských záchranářů by si každý, kdo usedne na kolo, měl uvědomit, že cyklistická přilba nerozlučně patří k jízdě na kole. Vážná nehoda se může stát komukoliv, kdykoliv, kdekoliv a při jakékoliv rychlosti.

Většina vážných cyklistických nehod se nestane na rušných komunikacích, ale na klidných vedlejších ulicích či v přírodním terénu. Proto je třeba, aby zejména rodiče měli neustálý přehled, kde se jejich ratolesti pohybují a aby dohlédli, zda jejich děti mají kolo řádně vybavené a používají cyklistické přilby.

Podle výsledků hospitalizovaných osob dochází při úrazech cyklistů k následujícímu pořadí zranění – nejvíce je zasažena hlava a obličej, také ruce, zápěstí, prsty a trup. Dále se jedná o zranění předloktí, holeně, ramena či horní části paže a dále poškození kolena nebo lokte.

Bez helmy ne

Rodiče dvanáctiletých dvojčat z Trutnova jezdí často se svými dětmi na kolech, a to nejen po městě, ale i do okolí, kde je kopcovitý terén, vyjedou si i do Krkonoš. Jdou jim příkladem a na kolo by bez helmy již nesedli. „Máme téměř stejně starou dceru a syna jako je ta těžce zraněná cyklistka. Umím si představit, co asi rodiče prožívají. S manželem vedeme děti k ukázněnosti na kolech, helma a někdy i reflexní vesta je pro ně samozřejmostí. Pokaždé, když si samy vyjedou, nebo když jedeme společně na výlet, mám o ně strach. I když se snažíme vyhýbat frekventovaným silnicím, dnešní provoz na komunikacích je velký a bezohlední řidiči je mohou kdykoliv ohrozit," svěřila se nám se svými obavami o malé cyklisty, dvojčata Adélku a Jakuba, jejich maminka Andrea Horáčková.

Policejní statistiky vykazují, že cyklisté, spolu s chodci a motocyklisty, jsou nejzranitelnější kategorií účastníků silničního provozu. Málokdo si uvědomuje, že v okamžiku, když vyjede na silnici, se stává účastníkem silničního provozu. Cyklisté nejsou oproti řidičům aut chráněni žádnou karoserií. Pokud cyklista navíc nezná či úmyslně porušuje pravidla silničního provozu, má nedostatečně vybaveno kolo nebo dokonce sedne za řídítka po požití alkoholu či drog, nemůžeme se divit nepříjemným statistikám.

Připomeňme několik případů z posledních dní, které se udály na Trutnovsku, a kde se stal hlavním postiženým právě cyklista.

Náraz do obrubníku

Ve Vrchlabí 11. července devětačtyřicetiletý muž nezvládl své kolo a najel na přímém úseku na levý okraj silnice, kde narazil do betonového obrubníku. Byl převezen se zraněním do nemocnice. Ovšem, co je podstatné, dechová zkouška ukázala hodnotu 4,18 promile alkoholu!

Další nehoda cyklisty se stala o den později v Trutnově. Devětatřicetiletý cyklista narazil do stojícího fiatu u pravého kraje vozovky. Muž utrpěl těžké zranění, vliv alkoholu dechová zkouška neprokázala. Cyklista tvrdil, že byl oslněn sluncem," zavzpomínala tisková mluvčí Policie ČR Libuše Holá.

Že se těžké úrazy mohou přihodit i na koloběžce, o tom svědčí případ ze 17. července. Sedmatřicetiletá žena sjížděla z Černé hory do Janských Lázní, pravděpodobně nepřizpůsobila rychlost jízdy a s koloběžkou přejela po projetí pravotočivé zatáčky vlevo do protisměru, kde havarovala," doplnila statistiku minulých dní Libuše Holá.

(ves)