V minulém roce zaznamenala policie na silnicích východních Čech 7193 nehod. Je to o sedm tisíc méně než v roce 2008. Skoro poloviční pokles ovšem není způsobem tím, že by řidiči důsledněji dbali předpisů, ale zejména změnou předpisů. Od ledna 2009 mají řidiči povinnost hlásit jen nehody se zraněním či škodou přesahující sto tisíc korun. A statistiky minulých let obsahují i drobné „plechařiny“.

I přesto znamenal loňský rok určité zlepšení. Při nehodách zemřelo sto lidí (o 12 méně než v roce 2008), 429 jich bylo těžce zraněno (rok předtím o 14 více). S lehkým zraněním z bouraček vyvázlo 2553 účastníků dopravního provozu (o 186 méně).

Změna nahlašovaní povinnosti zřejmě způsobila pokles evidovaných škod na majetku. Ty loňské jsou vyčísleny na zhruba 462 miliony, zatímco v roce 2008 policie uváděla částku o skoro 219 milionů korun vyšší.

Umírali mladí


Nejčastějším důvodem nehody byla vysoká rychlost, a to v 1647 případech. Koně pod kapotou neukočírovali například dva osmnáctiletí mladíci. Jeden přišel koncem léta o život u obce Kočí na Chrudimsku. Čelně se srazil s protijedoucím vozem a na místě zemřel. O pár dní později se jeho vrstevník zabil na rovném úseku silnice vedoucí z Hlinska do Ždírce.

Nerespektování značky Dej přednost se nevyplatilo 903 řidičům. V červnu to u Starých Ždánic „napral“ náklaďák do felicie. Její třicetiletá řidička neměla proti kolosu žádnou šanci. Zemřela hned po nehodě, spolujezdkyně v kritickém stavu musela být převezena do nemocnice.

Na nově otevřeném obchvatu Holic se v důsledku přehlédnutí značky staly v prvním pololetí dvě zlé nehody - v nepřehledném křížení obchvatu se silnicí z Holic do Dolní Rovně a na „téčku“, kde se k obchvatu napojuje Hradecká ulice. Jedné oběti bylo teprve šestnáct let. „Křižovatka je nepřehledná, neosvětlená, není tam stopka, svodidla kryjí záři světel aut jedoucích po obchvatu,“ stěžovali si na úsek řidiči. Situace si nakonec vyžádala změnu v dopravním značení.

Ve 261 případech došlo ke kolizi při nesprávném předjíždění. Například u Opočna na Rychnovsku 20letý řidič osobního auta Kia Sephia předjížděl na rovném a přehledném úseku škodovku. Dostal smyk, najel na krajnici a pak do příkopu. Postupně narazil do dvou dřevěných sloupků ohradníku a skončil v ovocném stromě, od kterého se vozidlo odrazilo a převrátilo se na střechu. Řidič utrpěl těžké zranění, 18letý spolujezdec sedící na zadním sedadle však nehodu nepřežil. Lehce zraněn byl také 19letý spolujezdec na předním sedadle.

Pod vlivem alkoholu havarovalo vloni 592 šoférů.

Nehodovost za roky 2009 a 2008

Roční bilance z pohledu dopravní policie:
Královéhradecký kraj
V roce 2009 šetřili policisté na silnicích v Královéhradeckém kraji celkem 3692 dopravních nehod, což je o 3690 nehod méně než za stejné období roku 2008.
V loňském roce bylo usmrceno při nehodách celkem 53 osob (o čtyři méně).
Těžké zranění utrpělo 236 osob (o patnáct více) a lehké zranění 1215 osob (o 58 méně).

Pardubický kraj
V roce 2009 šetřili policisté na silnicích v Pardubickém kraji celkem 3501 dopravní nehodu, což je o 3313 nehod méně než za stejné období roku 2008.
V loňském roce bylo usmrceno při nehodách celkem 47 osob (o 8 méně), těžké zranění utrpělo 193 osob (o 29 méně) a lehké zranění 1338 osob (o 128 méně).
Z údajů vyplývá, že za sledované období zaznamenává policie ve všech kategoriích pokles.

Lenka Burýšková, PČR