Tvrdý náraz čekal snowboardistu, který vyletěl z cesty v Modrém dole. Třiatřicetiletý muž narazil na kámen ve sněhu a utrpěl otevřenou zlomeninu nohy.

„Sjížděl po komunikaci z Modrého dolu do Pece. V prudkém klesání nad chatou Milíře spadl, vyletěl z cesty a na jejím okraji narazil do ostrého kamene, volně ležícího ve sněhu," popsal situaci Tomáš Novák, zasahující člen Horské služby Krkonoše.

Snowboardista si nárazem způsobil otevřenou zlomeninu levé stehenní kosti s masívním krvácením. Na místo během několika minut na sněžném skútru dorazili dva členové Horské služby z Pece.

„Poskytli jsme mu první pomoc, ošetřili silně krvácející ránu, poraněnou nohu zafixovali do vakuové dlahy a následně i jeho celého do vakuové matrace. V tom nám velmi pomohli okolo jedoucí skialpinisté," popsal záchranu Tomáš Novák.

Po ošetření pacienta v Peci přeložili do sanity a po podání léků proti bolesti byl převezený na chirurgii do nemocnice v Trutnově. Nebyl sám, koho tam v neděli ošetřovali. Úrazů bylo s rychlým nástupem zimy a s tím spojenými riziky zhruba dvacet.

„Zaznamenali jsme zlomeniny holenních kostí, zápěstí a taky otřesy mozku," informovala náměstkyně ředitele trutnovské nemocnice Alena Kopecká. Kromě karambolů na lyžích, snowboardech nebo sáňkách šlo i o lidi, kteří si úraz způsobili třeba na kluzkých chodnících.

Úrazy jsou horší než dříve

Úrazy mají podle odborníků rok co rok závažnější charakter. Jezdí se rychleji, mnoho lidí stále nerespektuje nutnost používat ochranné prvky. Hlavně helmy na hlavu.

„To se naštěstí netýká dětí. U nich jsou rodiče přece jen zodpovědnější a přilby jim dávají," dodala náměstkyně ředitele trutnovské nemocnice Alena Kopecká. Ne všechny úrazy z krkonošských kopců však končí v Trutnově. Řadu méně závažných z nich zachytí i chirurgická centra v konkrétních horských střediscích. „Přestože v uplynulých dnech napadlo na hřebenech hor 40 50 centimetrů sněhu, jsou nové sněhové vrstvy nestabilní a během jízdy může dojít proboření se až na zem. Proto je třeba dbát na nich opatrnosti," varoval návštěvníky hor zástupce náčelníka Horské služby Krkonoše Pavel Jirsa.