Nejprve v pondělí 24. září v Trutnově na výpadovce ke Královci 21letý šofér vozu Volkswagen Golf narazil do stromu. Utrpěl vážná zranění a byl transportován vrtulníkem do Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Jeho 15letá spolujezdkyně nehodu nepřežila. „Jedna z možných verzí příčiny nehody je nepřiměřená rychlost,“ sdělil policejní mluvčí Lukáš Vincenc.

Podle majitele autoškoly Olega Dlouhého z Petříkovic u Trutnova by měl stát zpřísnit legislativu, aby dokázal alespoň minimalizovat mladickou nerozvážnost. „Cestou je třeba udílení řidičského oprávnění na zkoušku. Mladí mají z autoškol trochu holubník. Pokud si legální cestou vynutí složení zkoušek, nemůže jim v tom zabránit ani instruktor v autoškole, který si o daném myslí, že pro řízení není způsobilý,“ poukazuje.

O čtyři dny později, v pátek 28. září, došlo k další tragické nehodě. Na silnici mezi Janskými Lázněmi a Černým Dolem přišli o život dvaatřicetiletý řidič vozu Volkswagen Golf i pětadvacetiletý spolujezdec. Do táhlého kopce směrem k Janským Lázním šofér s největší pravděpodobností nepřizpůsobil rychlost jízdy svým schopnostem a po průjezdu zatáčkou s autem vyjel vpravo mimo silnici, kde narazil do stromu. Důsledky střetu byly fatální.

Silnice mezi Janskými Lázněmi a Černým Dolem je místem častých dopravních nehod. Ve stejný týden, kdy tam došlo k tragické dopravní nehodě, řidič automobilu Opel Astra přistál se svým vozem na vrchní části svodidel. Tato událost se obešla bez zranění, došlo jen k poškození ochranných svodidel.

„Ze zákona by se dalo třeba omezit, jaké auto mohou mladí šoféři řídit. Pokud někteří movití rodiče koupí synáčkovi vozidlo s třílitrovým obsahem, je něco špatně. To můžeme v autoškolách dělat cokoliv, ale tohle pak neovlivníme,“ poukazuje majitel petříkovické autoškoly. „My tu lidem neříkáme, aby překračovali rychlost, aby jezdili ožralí a zfetovaní. Tady ale naše pravomoc končí. Paradoxní přitom je, že naše republika měla v 70. letech nejlepší zákony v celé Evropě. Nad tím by se měli úředníci zamyslet,“ dodává.

Podle něho je rozdíl mezi žákem autoškoly a řidičem s průkazem. „Tady nemachrují, jsou to oukropečci, kteří se klepou, aby složili zkoušky. Na ulici abychom se pak ale báli, aby nás někdo z nich nesrazil,“ upozorňuje Oleg Dlouhý.