„V současné době vyhodnocujeme odborné expertizy a výslechy svědků," řekl včera trutnovský policejní mluvčí Udo Ertner. Policisté vyslechli stovky lidí z celého Česka, kteří chatu navštívili. Chtějí zjistit, jestli nákladní lanovka převážela i hosty, nebo zda přeprava rodiny loni v listopadu byla zcela výjimečná. Mluvčí k vyšetřování uvedl, že není schopen říci, jak dlouho ještě potrvá.

Nákladní lanovkou chtěla v lokalitě Přední Labská vyjet večer rodina s dětmi na chatu Bumbálka. Dole nastoupili do korby, ale po krátké jízdě se lanovce z dosud nezjištěných příčin přetrhlo tažné lano a korba s lidmi se zřítila asi z dvacetimetrové výšky do příkrého svahu směrem k Labi.

Při neštěstí zemřel osmatřicetiletý muž. Dvě ženy a dvě děti byly zraněny. Jedna z žen při pádu utrpěla zlomeninu bérce a poranění oka, druhá musela kvůli krvácení do mozku podstoupit operaci. Vážně zraněno bylo i jedno z dětí, druhé vyvázlo s lehkým poraněním.

Po pás ve vodě

Záchranné práce komplikovala tma a husté sněžení. Hasiči se museli brodit do půl těla ve vodě, aby se k lidem ve značně deformované kabině dostali. Policejní vyšetřování mohlo kvůli tomu začít teprve následujícího dne.

Policie na začátku vyšetřování oznámila, že bude zjišťovat, zda člověk, který z chaty lanovku obsluhoval, věděl, že do ní v dolní části nastupují lidé, nebo zda jen chtějí převézt batohy,

Lanovka sloužila pro přepravu zavazadel a lyží k chatě Bumbálka a dalším objektům. Už pár dní po nehodě oznámila Asociace lanové dopravy, že nebyla určena k přepravě lidí. Podle asociace je zařízení spíše stavební či jiný vrátek, který v bedně dopravoval náklad pro zásobování objektu.

Podle Drážní inspekce byla lanovka na přepravu dřeva a sena zkolaudována v roce 1980 na pět let. Pak jezdila načerno. „Město o tom vědělo," řekl Jan Kučera z Drážní inspekce .

Vedoucí odboru výstavby ve Špindlerově Mlýně Petr Kubec to však popřel: „Z kolaudačního rozhodnutí, které máme k dispozici, vyplývá, že tam žádné časové omezení nebylo."

(vit)