Časté srážky s lesní zvěří trápí mnoho řidičů. Nehoda je mžik. Většinou nestihnou zareagovat.
Podobnou zkušenost, naštěstí s dobrým koncem, má i Jiří Čermák z Liberce. Navečer se vracel vozem z práce, když v tom mu do cesty vběhla srna. „Strašně jsem se lekl, ale nejel jsem tak rychle a srna stačila těsně přeběhnout,“ vzpomíná. Ani se mu nechce domyslet, co se mohlo stát. „No, hlavně by mi bylo líto toho zvířete,“ dodává.
Srna odběhla
Co dovede taková srážka s přebíhající zvěří, by mohlo vyprávět mnoho lidí. Ještě štěstí měla 46letá řidička ze Semilska. Do cesty jí vběhla srna. „Srážce již nešlo zabránit, ale nikomu se nic nestalo. I srna odběhla. Na autě je ale škoda za dvacet tisíc,“ říká mluvčí semilské policie Milan Bradáč.
Mnohonásobně vyšší škodu způsobila další srna řidiči u Zahrádek na Českolipsku. „I zde řidiči vběhla do cesty srna a on už nemohl nic dělat. Srna opět odběhla. Na autě je ale škoda za téměř sto tisíc.
A ještě hůř dopadla nehoda s divočákem. Ten vběhl do cesty 47leté řidičce z Ústí nad Labem na silnici u Jablonce nad Jizerou. Škoda je přes dvě stě tisíc a bohužel uhynul i divočák,“ uvedla mluvčí Ludmila Knopová.
S častými srážkami se zvěří se chystá něco dělat i Liberecký kraj. „Na území našeho kraje dochází každoročně ke značnému úhynu zvěře po srážce s autem. Proto jsme samostatně vyhodnotili i tyto úseky,“ uvedl náměstek hejtmana pro dopravu Martin Sepp. Aby alespoň z části došlo ke snížení těchto srážek, nakoupí kraj speciální přípravek, který se rozmístí podél silnic, kde zvěř nejčastěji přebíhá.
Pomůže přípravek?
„Přípravek silně zapáchá po velkých predátorech a zvěř tak od vstupu na silnici odrazuje,“ vysvětlil náměstek. Přípravek se jako pěna nanáší na kolíky, keře, stromy nebo hustý porost a účinkuje zhruba čtyři měsíce. Nehody se zvěří jsou nebezpečné v tom, že řidič by v leknutí mohl strhnout řízení a narazit do stromu či sloupu.
Luboš Vrabec