Ocenění obdrželi také lidé, kteří v nejvyšší nouzi neváhali a poskytli pomoc ohroženým. Medaili Krajského ředitelství policie Libereckého kraje obdrželi také studenti Martin a Matěj, studenti druhého ročníku Střední ekonomické školy v Jablonci nad Nisou.

V létě u Turnova zachránili životy dvěma malým dětem. Oba studenti 17. července v rámci vodáckého kurzu sjížděli na kánoích řeku Jizeru v Dolánkách. Jak popsala policejní mluvčí Vlasta Suchánková, na břehu stála v té době mladá žena s dvěma dětmi, když tu náhle její tříletý syn sjel s odrážedlem přímo do vody. Matka, která měla ještě v kočárku další, tříměsíční děcko, ihned skočila do vody a začala syna zachraňovat.

Ve vyhrocené situaci ale kočárek nezabrzdila. I ten se rozjel do vody a začal okamžitě klesat ke dnu. Student Martin skočil do vody přímo k tříletému chlapci, Matěj pádloval rychle k místu, kam spadl kočárek s tříměsíční holčičkou. Ke kočárku, který byl již plný vody, dopádlovala i učitelka. Společně se jim podařilo obě děti vytáhnout a i s jejich matkou dopravit na břeh.

Tam už čekali další spolužáci, kteří obě děti zabalili do suchého oblečení. Chlapci potom vytáhli z vody i odrážedlo s kočárkem. „Velmi dramatická a vyhrocená situace měla díky oběma chlapcům a jejich učitelce šťastný konec," uvedla policejní mluvčí Věra Suchánková a dodala, že kromě jmenovaných medaili Krajského ředitelství policie Libereckého kraje obdržela za podobný odvážný čin ještě třiačtyřicetiletá žena z Krupky. Ta zase v letošním roce rychle a včas poskytla laickou pomoc vážně zraněnému motorkáři.