Zranění dvou turistů byla neslučitelná se životem. Při tragické události zasahovaly tři desítky záchranářů z polské a české Horské služby, vojáci z jednotky Komando a tři vrtulníky - dva české z Hradce Králové a Liberce a jeden polský. Podle polských horských záchranářů dvojice turistů padala ze srázu přibližně 900 metrů. Těla zemřelých vytáhli pomocí lanové techniky ze dna kotle. Tragickou událostí se zabývá také policie.

Turisté se zřítili z vrcholu Sněžky na polskou stranu hory do kotle Lomniczki.Turisté se zřítili z vrcholu Sněžky na polskou stranu hory do kotle Lomniczki.Zdroj: Rafał Jabłoński/EastNews

Horská služba ukončila záchrannou akci v úterý ve 21.30. Záchranáři původně hledali ještě třetí osobu, ale ukázalo se, že ve skupině nikdo další není. Polským médiím to sdělil Adam Tkocz, náčelník polské horské služby GOPR Karkonosze. Záchranáři nikoho nenašli.

Turisté se zřítili z vrcholu Sněžky na polskou stranu hory do kotle Lomniczki.
Memento ze žlabu smrti. Lidé riskují, na Sněžku chodí v keckách a kozačkách

„Výpovědi lidí, kteří nehodu nahlásili, se velmi rozcházely. Uváděli, že tam byli tam dva, tři a dokonce čtyři lidé,“ citoval Tkocze web 112 Polkowice. „Žádná lavina tam nebyla. Bylo to kvůli zledovatělé stezce. Už několik dní upozorňujeme, že tamní podmínky jsou velmi obtížné a nebezpečné. Je větrno a klouže,“ uvedl náčelník polské horské služby Krkonoše.

„Celý svah Sněžky je velmi zledovatělý. Záchranáři se museli pohybovat v mačkách a s cepíny. Na místo byli vysláni také záchranáři z krkonošské skupiny a lékař,“ řekl Tkocz.

Turisté se zřítili z vrcholu Sněžky na polskou stranu hory do kotle Lomniczki.Turisté se zřítili z vrcholu Sněžky na polskou stranu hory do kotle Lomniczki.Zdroj: Foto: tvn24.pl

Pád několika osob ze Sněžky do kotle Lomniczki oznámila v úterý okolo 14. hodiny polská turistka záchranářům z Pece pod Sněžkou. Informaci zároveň potvrdil záchranář Horské služby vykonávající službu ve Slezském domě. Na pomoc se ihned vydala šestičlenná skupina záchranářů z Pece pod Sněžkou a polské horské služby GOPR.

Do sedla pod Sněžkou zamířily také tři vrtulníky letecké záchranky z Hradce Králové, Liberce a jeden polský vrtulník. „Po několika minutách pátrání horští záchranáři nalezli dvě těla, bohužel bez známek života. Podle prvních informací z místa zásahu se jednalo o polské turisty,“ uvedl Marek Fryš.

Wolfgang Berger je náčelníkem Horské služby v okrsku Pec pod Sněžkou.
V minulosti se stalo, že matka dvou dětí umrzla cestou ze Sněžky, líčí záchranář

Horská služba v Peci pod Sněžkou vydala v pondělí 29. ledna výstrahu před silně zledovatělým terénem na Sněžce a v jejím blízkém okolí. Doporučuje používat při túrách protiskluzovou výbavu, lidé by měli mít s sebou mačky či nesmeky. „Pozor také na řetězové cestě vedoucí od Slezské boudy na vrchol Sněžky. V horní partii cesty jsou řetězy pod sněhovou pokrývkou a neplní svoji zádržnou funkci,“ uvedla Horská služba Krkonoše.

Zdroj: Michal Fanta

V Krkonoších platí nejnižší, tedy první stupeň lavinového nebezpečí z pěti. Upozornění na ledovku a náledí platí po celých horách. Na hřebenech Krkonoš je 130 až 160 centimetrů sněhu, více ho je uloženo na závětrných svazích a ve žlabech.