U tragické nehody na místě zvaném Bártlova lávka zasahovali kromě členů Horské služby i Hasiči z Vrchlabí a Špindlerova Mlýna, Policie ČR a Zdravotnická záchranná služba. „Právě ti nás před tři čtvrtě na devět požádali o spolupráci, takže jsme na místo ihned vyslali čtyři záchranáře nejen se zdravotnickým vybavením, ale také s lanovou technikou pro vyprošťování zraněných z nepřístupného terénu," uvedl k výjezdu Pavel Jirsa, zástupce náčelníka Horské služby Krkonoše. Při sjezdu osob z chaty se zřejmě nákladní plošina utrhla, sjela po laně a narazila do můstku před její dolní stanicí. Příčiny nehody v současné době šetří Policie ČR. Faktem ale je, že lanovka nebyla v žádném případě určena pro převoz osob. Pro horskou chatu Bumbálka slouží k transportu zavazadel ubytovaných, zásob a dalšího materiálu.
Členové HS u nehody po příjezdu pomáhali především s ošetřením poraněných osob a s jejich transportem na nosítkách k čekajícím sanitním vozům. Tato část akce zabrala horským záchranářům přibližně 1,5 hodiny. „Záchranáři zraněné z místa transportovali do péče lékařů traumatologického centra Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Dvě dospělé ženy utrpěly závažná poranění a lékaři je museli napojit na přístroje pro podporu životních funkcí. Jilemničtí záchranáři transportovali jednu z žen do traumatologického centra v Liberci a druhá žena za kontinuální monitorace a podpory životních funkcí skončila v traumatologickém centru Fakultní nemocnice v Hradci Králové, kde již čekaly týmy urgentních specialistů připraveny na příjem všech zraněných. Vzhledem k závažnosti celé události nelze stanovit žádné prognózy," uvedl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Tomáš Ježek. „Vzhledem k povaze celé události vyslal Hasičský sbor na horskou chatu i podpůrný psychologický tým. Požádali nás o transport na Bumbálku, kam jsme je kolem čtvrt na dvě v noci převezli a asi po jedné hodině jsme je svezli zpět do Špindlerova Mlýna," komentoval okolnosti noční akce Pavel Jirsa. Dodal, že i přes tragické okolnosti musí poděkovat všem složkám Integrovaného záchranného systému, které se na záchraně zraněných podílely, za perfektní spolupráci a koordinaci v akci.
V průběhu sobotního dopoledne a částečně i odpoledne proběhlo na místě zřícení ohledání místa. „Uvedená lanovka z dosud provedeného šetření měla sloužit pouze k přepravě materiálů. Nákladní lanovka tedy nebyla s největší pravděpodobností určena k přepravě osob. Při samotném ohledání místa byla provedena prohlídka konstrukce lanovky, tažného lana a samotného navijáku s motorem, který zajišťoval pohyb celého zařízení. Zjistili jsme, že tažné lano prasklo, a proto zřejmě došlo k pádu zavěšené lanovky směrem ke korytu řeky Labe. Proč k přetržení lana došlo, by měla objasnit nařízená expertíza, které bude lano podrobeno. Při ohledání na místě pracoval policejní technik, pracovník služby kriminální policie a vyšetřování a policisté ze Špindlerova Mlýna, kterým svou technickou pomocí a technickými prostředky bezpečný výkon služby při samotném ohledání v těžko přístupném terénu zajišťovali hasiči ze Špindlerova Mlýna a Vrchlabí," uvedl v sobotu odpoledne policejní mluvčí Udo Ertner a dodal, že do současné doby nedošlo ze strany Policie České republiky v Trutnově k zahájení trestního stíhání konkrétní osoby. Míra zavinění a zjištění přesné příčiny pádu uvedené lanovky budou předmětem dalšího šetření.