Nejprve na cestě Česko-Polského přátelství v blízkosti Slezské boudy. Jeden z účastníků si tam po pádu způsobil poranění hlavy, a tak k místu vyrazili horští záchranáři. „Vyrazili jsme ze stanice v Peci pod Sněžkou a souběžně také naši polští kolegové z horské služby GOPR. Zjistili jsme, že muž má několik hlubokých tržných ran na hlavě,“ uvedl k zásahu člen Horské služby Krkonoše Tomáš Novák.

Pacient se záchranáři komunikoval, byl při vědomí, po ošetření ho transportovali do Pece pod Sněžkou, kde si zraněného převzala do péče Zdravotnická záchranná služba.

Další úraz se při stejném pochodu se brzy poté stal nedaleko Slezského domu. Třiačtyřicetletá žena upadla tak nešťastně, že si trekingovou holí propíchla dolní končetinu v horní části stehna zhruba 10 cm od třísel,“ řekl Tomáš Novák. Hůl pronikla skrz celý stehenní sval a zůstala v ráně. Záchranáři ránu ošetřili a podařilo se jim odstřihnout trčící hůl zhruba 10 centimetrů nad ranou, bez čehož by byl šetrný transport nemožný.

Zdeněk Pácha při loňském Sněžka Sherpa Cupu.
Šerpy vyšle na Sněžku horolezec Radek Jaroš

„Zranění bylo velice bolestivé, žena měla velké štěstí, že nedošlo k poranění stehenní tepny. Záchranáři se na místo obtížně dostávali z důvodu veliké koncentrace lidí na celé trase. Dojezd zkomplikovalo také špatné pokrytí telefonním signálem,“ doplnil k zásahu náčelník Horské služby Krkonoše Pavel Jirsa s tím, že vzhledem k charakteru úrazu a špatnou dostupnost technikou pro ženu přiletěl vrtulník z Hradce Králové.

Ošetřili staršího muže se zástavou srdce

Zásahům při Krakonošově stovce předcházela ještě páteční úspěšná resuscitace muže v okolí Harrachova. „V jedné z tamních chalup došlo u staršího muže k zástavě srdeční činnosti. Na místo jsme vyrazili ve dvou a jakmile jsme dorazili, převzali jsme nepřímou masáž srdce od syna postiženého,“ uvedl k pátečnímu výjezdu zasahující člen Horské služby Krkonoše Petr Hakl.

Záchranáři pokračovali v resuscitaci až do příjezdu Rychlé zdravotnické pomoci z Rokytnice a posádky další sanitky s lékařem z Hamrů. „Během pokusu obnovit muži životní funkce jsme nasadili automatický externí defibrilátor, ten ale výboj nedoporučil. Pacientovi jsme také poskytli kyslík, a nakonec se činnost srdce podařilo obnovit,“ popsal zdárnou resuscitaci Petr Hakl.

Po znovuobnovení životních funkcí pak horští i zdravotničtí záchranáři na nosítkách přepravili pacienta k vrtulníku liberecké Letecké záchranné služby, který poté muže dopravil k dalšímu ošetření do nemocnice.