Starodávné mayské sídlo, o kterém dosud neměli ponětí, objevili odborníci na mexickém poloostrově Yucatán.

Trosky se nacházely v hustě zarostlé a málo prozkoumané oblasti oblasti spadající do ekologické rezervace. Vědci lokalitu pojmenovali Ocomtún, jak se jazykem někdejších obyvatel říkalo na místě nalezeným mayským kamenným sloupům.

Mayskou civilizaci mohla zničit rtuť
Mayskou civilizaci měl zničit tichý zabiják. Pod ruinami měst číhá i dnes

Výzkumníky nejvíc překvapil nález vyvýšeného terénu v mokřadech, na kterém se nacházelo několik velkých staveb, včetně pyramid měřících více než patnáct metrů. „Místo mohlo být důležitým regionálním centrem,“ sdělil v oficiálním prohlášení vedoucí archeologického týmu Ivan Šprajc.

Zdroj: Youtube

Vědci nalezli i tři náměstí s budovami a další stavby uspořádané do téměř koncentrických kruhů. Šprajc dodal, že objevené kamenné sloupy rozeseté po takřka celé ploše areálu byly pravděpodobně vstupy do místností v horních částech budov.

Prostor pro rituály

Agentura Reuters s odkazem na prohlášení mexického Národního institutu pro antropologii a historii napsala, že se ve městě nacházelo i hřiště pro míčové hry. U Mayů bylo populární bez použití rukou dostat míč skrz malé kamenné obruče rozmístěné po hrací ploše. Vědci dosud předpokládají, že hra měla důležitý náboženský účel.

Blíže k řece odborníci objevili oltáře, jež mohly sloužit k rituálům. Šprajc však dodal, že k pochopení dávné místní kultury bude nutný další výzkum. To platí i pro některé stavby, u kterých tým zatím netuší, k čemu přesně sloužily.

Staří Mayové si nechávali vyvrtávat zuby a vsazovali do nich drahokamy. Intarzie měly pravděpodobně duchovní význam, ale roli hrálo i zdravotní hledisko
Staří Mayové plnili své zuby drahokamy. Nový výzkum ukázal, že chudí i bohatí

Výzkumníci dále objevili keramické předměty naznačující, že lidé zde žili zhruba v letech 600 až 800 našeho letopočtu.

Podle Šprajce lokalita pravděpodobně prošla v období 800 až 1000 našeho letopočtu značnými ideologickými a populačními změnami, než padla za oběť kolapsu mayské nížinné civilizace v 10. století.

Neustálé objevy

Mexický úřad pro BBC uvedl, že objev je výsledkem terénních prací zaměřených na dokumentaci Centrální mayské nížiny, což je oblast neobydlené džungle o rozloze tří tisíc kilometrů čtverečních. Díky leteckému laserovému skenování, které provedli experti z univerzity v americkém Houstonu, se podařilo odhalit shluk struktur z předkolonizačního období.

Mayská kultura. Ilustrační foto.
Co může za zánik mayské civilizace? Dominový efekt prý rozehrálo počasí

Na poloostrově Yucatán probíhají archeologické práce již mnoho let. Loni vědci informovali o nálezu města Xiol ze stejného období jako Ocomtún, které se také řadilo mezi významná osídlení v oblasti.

Kdo byli Mayové?

- Původní obyvatelé jižního Mexika a severní části Střední Ameriky, kteří měli podobné kulturní a jazykové tradice. Označuje se tak ale mnoho rozličných populací, komunit i etnických skupin.

- Vědci je považují za jednu z největších civilizací západní polokoule.

- Dosud není zcela jisté, co zapříčinilo pád mayské civilizace. Vzniklo více než 80 teorií, dle více studií je nejpravděpodobnějším scénářem sucho a následné války.