Vysokou domácí porážkou od pražské Slavie se s kalendářním rokem 2021 rozloučily basketbalistky trutnovské Kary. Hostující tým ve sportovní hale při ZŠ Komenského vyhrál 66:36, když rozhodující náskok získal ještě před poločasovou přestávkou.

Královští sokoli Hradec Králové (v bílém) versus NH Ostrava (87:76).
Možná klíčová výhra. Sokoli skolili Ostravu a přiblížili si postup do skupiny A1

KARA Trutnov - BLK Slavia Praha 36:66 (10:15, 21:35, 32:53)

Body: Králová 12 (10 doskoků), Potočková, Vítová a Finková 6, Šmahelová 4, Seifrtová 2 – Rokošová 14 (17 doskoků), Žílová a Křivánková 10, Š. Ježková 9, Mircová 7, Bakajsová 6, Bilíková 4, Aulichová a Helebrantová 3. Rozhodčí: Záruba, Kejklíček, Kremser. Fauly: 13:17. Trestné hody: 9/5 – 13/4. Pět osobních chyb: 0:1 (Rokošová). Trojky: 5:8. Doskoky: 44:56. Diváci: 50.

Kara Trutnov - Slavia PrahaKara Trutnov - Slavia PrahaZdroj: Jan BartošVýchodočešky jako by byly k porážce odsouzeny už dávno před úvodním rozskokem. Nejen, že se jim letos výsledkově vůbec nedaří, nejen, že družstvu stále schází dlouhodobě zraněná kapitánka Kozumplíková a že Američanka Wolfová předčasně ukončila působení v klubu. Ke vší smůle se ještě zranila tahounka týmu Anna Rylichová.

Přesto domácí hráčky v úvodu zápasu zahodily respekt k pátému celku soutěže a první desetiminutovku prohrály „jen“ rozdílem pěti bodů. V té druhé už Slavia získávala půdu pod nohama, soupeře přehrávala a do poločasu si vypracovala rozhodující náskok (21:35).

Po přestávce už trutnovské hráčky kapitulovaly. Nešlo jim upřít snahu a bojovnost, tu však srážely nedostatky pod košem soupeřek. Absolutně se jim totiž nedařilo střelecky a vše vyvrcholilo v závěrečné desetiminutovce, kdy Kara zaznamenala pouhopouhé čtyři body!

Aby však nebylo vše jen negativní, je třeba zmínit dvě jména. Předně Terezu Královou, jež si i při tak slabé kolektivní produktivitě dokázala připsat double-double za 12 vstřelených bodů a 10 úspěšných doskoků. Zapomenout pak nejde na Štěpánku Ježkovou, loni ještě hráčku Trutnova. Ta před sezonou ze studijních důvodů odešla za basketbalem do Prahy a v dresu Slavie se ve známém prostředí blýskla devíti body za tři trefené trojky a navrch čtyřmi doskoky. Navíc dostala ze všech hráček v týmu nejvíce minut v zápase.

Ohlasy trenérů

Michal Martišek, trenér Kary Trutnov: „Důležitá událost nastala už před utkáním. Naše bodová jistota Anička Rylichová nebyla k dispozici kvůli zranění, které si přivodila v zápase na Slovance. Věděli jsme, že v útoku nám budou její body chybět. Na druhé straně jsem velice překvapený, že jsme měli 66 střeleckých pokusů, Slavia 68. Klíčové bylo, že naše střelecká úspěšnost byla 19,7 procent. S tím se nedá vyhrát. Znamenalo to 36 bodů. Až na pár pokusů to nebyly žádné zoufalé střely přes nějakou těsnou obranu. Byly to mnohdy volné pozice z pod koše. Je to náš dlouhodobý problém, se kterým se potýkáme. Musíme se s tím poprat a zlepšit se zejména v této činnosti, protože si nemyslím, že bychom basketbalově zaostávali tak výrazně, jak to možná vypadá. Fyzičnost a úspěšnost střelby jsou dva největší faktory, které nám nejvíce chybí. Proto jsme momentálně tam, kde jsme.“

David Zdeněk, trenér BLK Slavia Praha: „Do Trutnova jsme přijeli v roli jednoznačného favorita. Věděli jsme, co nás čeká, že budeme hrát do obranné zdi. Trutnov bez pivotů a ve složení kádru, které má, se musí nějakým způsobem bránit. Dnes jim sázka na tuto kartu vyšla. My jsme působili nervózně, vypadli jsme z role, kterou jsme chtěli mít, nedokázali jsme využít jasnou výškovou převahu, dělali jsme hloupé ztráty. Jsem rád, že se chytly Eliška Žílová a Štěpánka Ježková. Potom, co jsme se bodově utrhli, jsme se zklidnili. Je to pro nás povinné vítězství, ale řekl bych, že se nehrál pohledný basketbal.“