Mladí jezdci od amatérských kategorií přes přebor republiky letos nakoukli do Mezinárodního mistrovství republiky a dva z nich dokonce stanuli na startovních rampách více než poloviny podniků mistrovství Evropy. Titíž dva se dokonce představili i na vrcholném podniku sezony, jímž bylo mezinárodní motocyklové Šestidenní v Itálii.

Začněme na úrovni republiky. Bohužel české mistrovství trpí dvojím šampionátem. Obecně lze říci, že mezinárodní mistrovství ČR preferovali jezdci první výkonnostní třídy a republikový šampionát absolvovali především zástupci druhé a třetí třídy. AK Krakonoš měl své zástupce na startu obou seriálů.

V Mezinárodním mistrovství ČR enduro i enduro sprint pravidelně startovala trojice jezdců v červených dresech. V nejslabší kategorii E1 se Matěj Hanuš umístil na celkové 12. pozici v enduru a na 5. příčce ve sprintu. Zbylé dva zástupce měl klub naopak v nejsilnější třídě E3. Lukáš Kučera v celkovém pořadí obsadil 6. místo v enduru, pátý skončil ve sprintu.

Nejlepších výsledků však po celou sezonu dosahoval bývalý trialista Jan Balaš. Ten v obou šampionátech dokázal vybojovat tituly druhého vicemistra a na krku se mu tedy houpou bronzové medaile!
Pro soutěž družstev se všichni tři výše jmenovaní spojili a v součtu časů se dokázali prosadit na stupně vítězů. Skončili totiž třetí! Úspěch je o to větší, že všichni tři jsou věkem stále junioři.

Druhý seriál, mistrovství ČR, obsazoval pouze Jaroslav Křapka. Neúčastnil se všech podniků, ale pokud se objevil na startu, skončil nejhůře druhý. V celkovém pořadí profitoval ze slabší účasti a ze škrtání nejhoršího výsledku. Stal se vicemistrem republiky.

Jezdci Krakonoše se dále objevovali v Přeboru ČR. Nejlepšího výsledku dosáhl Václav Bína v kategorii E2, když celkově v enduru obsadil 7. místo a ve sprintu pak skončil stříbrný. V Poháru družstev PČR enduro AK Krakonoš obhajoval loňské prvenství. To se bohužel nepodařilo a letos se jeho družstvo muselo spokojit s místem druhým.

Dařilo se i mimo Českou republiku

Jak již bylo řečeno, dva Krakonošáci se představili i na Mistrovství Evropy. Byli to Lukáš Kučera a především Jan Balaš. Oba startovali v Itálii, ve Francii a na domácím podniku v Uhlířských Janovicích. Vynechali pouze třídenní finále v Portugalsku.

Jilemničtí dokázali v silné konkurenci bodovat. Kučerovi jeho účinkování vyneslo 28. pozici. Balaš se dokázal pravidelně prosazovat do první desítky. Celkově mu součet bodů stačil na 7. místo.

Z Evropy už to ale není daleko ani do světa. Jak Oba výše zmínění závodníci se postavili na start nejstarší motocyklové soutěže (letos to je přesně 100 let od prvního ročníku – pozn. aut.), tedy tradiční Šestidenní. Zatímco Balaš svými výkony přesvědčil trenéra státní reprezentace a prosadil se do juniorského Trophy teamu, Kučera doplatil na nedostatek financí českého endura a zrušení startu „velkého" Trophy teamu, kde neoficiálně figuroval v nominaci. Nicméně byl v podvědomí manažerů jiných klubů, a tak nakonec „šestku" úspěšně absolvoval za ENC Racing CZ junior team.

Klub pořádá také seriál cross country závodů

Protože k vrcholným podnikům je třeba dospět postupnými kroky a je nutné podpořit i začínající závodníky, je AK Krakonoš jedním z pořadatelů seriálu cross country určenému především pro hobby jezdce.

Letos se konal již pátý ročník tradičního dění s názvem KTM ECC 2013. Jilemnický autoklub tradičně pořádá jeden z podniků, vždy jako Memoriál Oldy Nývlta. V letošním roce měl již pořadové číslo pět. Navíc byl posledním v sezoně a i přes pozdní datum (26. – 27. října) mu přálo počasí. Přilákal tak velké množství závodníků i diváků. Jezdci ocenili opravdu endurovou trať, diváci množství atraktivních míst. A děti? Těm se nejvíce líbil skákací hrad. V sobotu se na start postavilo letos rekordních 190 startujících!

Jilemničtí ale nejsou pouze jedním z pořadatelů seriálu. Na start se pravidelně staví téměř celá jejich jezdecká základna. A samozřejmě i zde na sebe úspěchy nenechaly čekat. Největším je bezpochyby ten týmový. V soutěži klubů totiž AK Krakonoš od druhého podniku celému hodnocení jasně dominoval a po zásluze získal krásný velký ušatý pohár za prvenství. Další medaile pak přidali Miroslav Škaloud (vítěz kategorie Licence B), Jaroslav Křapka (druhý v Licencích A) a Jiří Salač (druhý mezi Veterány).

A co chystají v Jilemnici na příští rok? Nechme se překvapit a věřme, že se jim podaří minimálně obhájit letos získané trofeje. 

(tm, to)