Premiéra turnovské atlety čekala na stadionu v Jičíně. Kolektiv pod vedením Jaromíra Dědečka staršího přes zimu mobilizoval všechny síly. Kostru týmu z první ligy se podařilo posílit o tři mladíky ze sportovního gymnázia v Jablonci nad Nisou, dále se kádr doplnil o některé „zapomenuté" závodníky, kteří se ve druhé lize svými výkony rozhodně neztratí.

SPRINTEŘI DOMINOVALI

Turnovští byli pro letošek nalosováni do skupiny D, kde se utkají se závodníky Jičína, Mladé Boleslavi, Jablonce nad Nisou, Liberce B a také Olympu Praha B. Právě Pražané měli být největším soupeřem v boji o vítězství a tyto předpoklady se naplňovaly již od první disciplíny. Sprinteři z Českého ráje ukázali svojí sílu v běhu na 100 metrů. Celkem se jich vešlo pět do první desítky, což je naprostý unikát. Nebylo pak tedy žádným překvapením, že štafeta AC Turnov na 4x100 metrů ve složení Ladislav Víla, Filip Horký, Josef Havrda a Marek Studnička jasně vyhrála.

VE VŠEM PRVNÍ

Největší dominanci tým předváděl ve vrhačských disciplínách, kde obsadil všechna první místa. V hodu kladivem zvítězil Jan Formáček, v disku se nejlépe předvedla posila ze sportovního gymnázia Milan Hošek. V kouli zářil turnovský odchovanec a olympionik Petr Stehlík, mezi oštěpaři se pak předvedla staronová posila z Havlíčkova Brodu Jiří Dvořák. Výjimečnost ve vrhačských disciplínách dotvrdil fakt, že v hodu diskem a ve vrhu koulí ACT obsadil všechny medailové pozice.

Již tradiční oporou turnovských dlouhých běhů se stal Luboš Gaisl, jenž si doběhl pro druhé místo v závodě na tři kilometry a o půl hodiny později nastoupil ještě na poloviční trať. Velmi dobře si vedl také orientační běžec Filip Wolf, který si při své premiéře za AC Turnov připsal šesté místo v běhu na 3000 metrů. O výborné skokanské výsledky se stejně jako v minulých letech staral Čestmír Kožíšek. Reprezentant ve skocích na lyžích získal druhé místo ve skoku vysokém i dalekém, navrch přidal vítězství v trojskoku výborným výkonem 13,26.

Nakonec se papírové předpoklady naplnily a turnovští muži opravdu zvítězili před Olympem Praha. Celkem jej předčili o 25 bodů s celkovým ziskem 230 bodů. Druhé kolo proběhne 28. května v Mladé Boleslavi, kde by atleti chtěli vítězství obhájit a odskočit svým soupeřům.

Ženy předjel pouze Liaz

Ve stejný den se konalo také první kolo krajského přeboru mužů a žen v Jablonci nad Nisou. Družstvo žen pod vedením Karla Tulacha odjíždělo do Jablonce s jasným cílem obhájit loňský titul. Závodů se ale nemohly zúčastnit dvě největší vrhačské opory týmu, a tak se ženy musely spokojit s celkovým druhým místem za domácím Liazem.

Výborné výkony předváděla především Tereza Tomešková, jež zvítězila v běhu na 400 i 800 metrů. Dílčí vítězství si připsala také nová posila Šárka Jiroušová v běhu na 100 metrů. Vítězně si pak počínaly sprinterská štafeta, Marika Matějovská na 100 metrů překážek, Michaela Bednářová ve skoku vysokém a Blanka Bednářová v hodu oštěpem.