Hlavní otázku kterou pořadatelé mítinku z AC Syner Turnov museli řešit, bylo, zda uspořádat akci v omezeném rozsahu a snížit tím kredit významného sportovního podniku. Nakonec se rozhodli pro variantu uspořádat 12. ročník až v roce 2011.

„Pomocnou ruku nám při financování 12. ročníku podalo hlavně Město Turnov a firma Syner a několik dalších drobných sponzorů, což na zajištění kvalitní účasti na mítinku zdaleka nestačí,“ uvedla v oficiální zprávě tisková mluvčí AC Syner Turnov Jana Svobodová.

Levnější varianta uspořádání by přitom natolik snížila prestiž memoriálu, že by pak nemohl usilovat o stálé zařazení do seriálu mítinků Evropské atletické asociace EAA. „Byl by to mítink bez hvězd, dá se říci na úrovni krajského přeboru, protože bez účasti zahraničních atletů by zřejmě nepřijeli ani čeští reprezentanti,“ doplnil ředitel mítinku František Svoboda.

Rekordní zájem z celého světa

Přitom zájem o účast atletů z celého světa byla letos rekordní. Kromě pěti skvělých diskařů (Känter, Alekna, Harting, Malachowski, Kövago) chtěli přijet čeští olympijští vítězové Špotáková a Šebrle, ale velmi kvalitní obsazení mohly mít i běžecké disciplíny.

Zájem o start projevili sprinter Griffith z Baham, jeho krajan čtvrtkař Miller či keňský půlkař Mutai. Největší ozdobou by byl příjezd dálkaře Jamese Beckforda (osobní rekord 862 cm).

V tomto rozsahu by ovšem turnovský mítink stál ještě více než obvyklou sumu jednoho milionu, organizátoři by dokonce museli vytáhnout z kapes částku tří milionů. Sehnat se jim přitom letos podařilo jenom 600 tisíc.

Memoriál Ludvíka Daňka byl zrušen

Podpora Libereckého kraje byla malá

„Věříme, že pro příští rok budeme mít daleko větší podporu od Libereckého kraje, tak jak při memoriálu v roce 2009 při vyhlašování Barbory Špotákové sliboval hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler,“ řekl František Svoboda.

V oficiální zprávě o odvolání mítinku přitom atleti srovnávají svůj mítink s návštěvností tří tisíc diváků s nedávnou Zimní olympiádou dětí a mládeže (náklady 30 milionů) a Světovou zimní olympiádou mládeže – EYOWF, kde se mluví o nákladech v částce 165 milionů. Na obou těchto sportovních akcích se významnou měrou podílel či bude podílet právě Liberecký kraj.

„Daňkův memoriál bereme jako významnou akci našeho kraje a byli jsme připraveni dotovat jej stejnou částkou jako loni, tedy 150 tisíc,“ uvedl náměstek hejtmana Libereckého kraje pro resort školství mládeže, tělovýchovy a sportu Radek Cikl.

Kraj je ochoten s pořadateli jednat

Jednání o navýšení rozpočtu má podle Cikla svoje pravidla, která je nutno dodržet. „My jsme memoriál rozhodně nezrušili. Od září se tvoří rozpočet na rok 2011, navýšení nelze dopředu zaručit, ale jsme ochotni o něm s pořadateli jednat,“ doplnil na závěr náměstek hejtmana.

Budoucnost největšího sportovního podniku v okrese Semily a největší atletické akce v Libereckém kraji je tak stále nejistá. Věřme, že letošní nekonání neznamená její definitivní konec.

Kdo byl ve hře o letošní účast:

Muži

Disk: Känter (Est), Alekna (Litva), Harting (USA), Malachowski (Pol), Kövago (Maď), Sedyok (Rus), Šebrle.

100 m: Griffith (Bahamy), Rytis, Martynas (oba Litva), Gleb (Rus).

400 m: Miller (Jam.).

800 m: Mutai (Keňa).

Výška: Ivan, Koršunov (oba Rusko), Stanys (Litva).

Dálka: Beckford, McGregor (oba Jamajka), Simms (USA).

Koule: Sidorov (Rusko), Armstrong (Kanada).

Ženy

Oštěp: Špotáková, Zabruskova (Rusko), Jakubaityte (Litva).

Tyčka: Savčenko, Chigirintseva (obě Rusko).

Výška: Vnukova (Litva), Tereskina (Rusko), Szabo (Maď).

100 m: Kutu–Akoi (Libérie), Mekhti–Zadeyna (Rusko).

400 m: Wilkins (Jam.)