ST 18.00: ZVVZ USK Praha (1. místo, 32 bodů) – Kara Trutnov (3. místo, 27 bodů).

Základní část nejvyšší domácí soutěže uzavřou basketbalistky Trutnova na palubovce vedoucího týmu. „Jsem velmi rád, že máme zajištěný postup do lepší nadstavbové skupiny. Tato skutečnost nám teď poskytuje určitý prostor pro doléčení některých zranění, přesto do utkání půjdeme s plným nasazením,“ pravil trutnovský trenér Martin Petrovický.

Naopak pražské hráčky by se mohly podvědomě trochu šetřit, protože ještě v sobotu je čeká domácí dohrávka proti Gambrinusu, který určitě bude chtít soupeři vrátit porážku z úvodního letošní souboje.

Kvalita letošního USK je zřejmá a v listopadu to poznali i pod Krkonošemi, kdy favorit vyhrál přesvědčivě 99:61. Trutnovské hráčky tehdy dokázaly s USK držet krok jen v první půli, kdy ve druhé čtvrtině ještě vedly 34:30. „Po přestávce se projevila síla soupeře,“ vrátil se kouč k podzimnímu duelu. „Dnes se budeme snažit potvrdit postavení v tabulce,“ řekl Martin Petrovický. Kara je v současné době na třetím místě, ale čtvrtý Valosun má stejně bodů a v závěrečném kole rozhodně schůdnějšího soupeře, doma hostí Slovanku.

OD SOUSEDŮ: Folimanku přijíždí dobývat Trutnov v čele s Hartigovou

Praha - Tradiční soupeř, Kara Trutnov, přijede dnes v podvečer do Prahy k utkání 18. kola základní části Ženské basketbalové ligy. Zápas prvního týmu aktuální tabulky ZVVZ USK Praha se třetím Trutnovem, jenž začíná v 18 hodin, poutá velkou pozornost i proto, že se na Folimanku opět podívají Michaela Hartigová s Kamilou Štěpánovou. Tedy bývalé hráčky USK.

Jistě není bez zajímavosti, že první jmenovaná je momentálně nejužitečnější hráčkou celé ligy. Pětadvacetiletá Hartigová prožívá výbornou sezonu. V patnácti utkáních dokázala nastřílet dvouciferný počet bodů, nepovedlo se jí to pouze na palubovkách Hradce Králové a mistrovského družstva Gambrinus Brno. S průměrem 16,7 bodu na zápas je nejlepší střelkyní trutnovského týmu.

Domácí vysokoškolačky nastoupí i tentokrát bez několika zraněných hráček, k nimž se nedávno přidala pivotka Jana Stehlíková, která má po víkendovém derby na Spartě potíže s kolenem. Pražanky jsou i tak favoritem zápasu – jednak dosud v této sezoně domácí lize neprohrály, jednak v prvním vzájemném souboji, jenž se uskutečnil v polovině listopadu v Trutnově, zvítězily přesvědčivě 91:66, tedy rozdílem pětadvaceti bodů.

Další zajímavostí nadcházejícího klání je fakt, že na sebe narazí dva týmy, které se pyšní nejlepší tříbodovou střelbou. USK je první s úspěšností 40,2% (průměr daných trojek na zápas je 7,0), Kara Trutnov druhá s úspěšností 38,8% (6,9).

ST 18.30: Sokol Hradec Králové (5. místo, 25 bodů) – Sparta Praha (9. místo, 21 bodů).

Mají jim co vracet, to bezpochyby. V prvním vzájemném utkání podlehly sokolky soupeři z Letné na jeho palubovce 86:68. „Byl to zvláštní zápas. Vysoké manko z úvodu se nám podařilo smazat, jenže záhy jsme se opět dopustili hrubých chyb a tím si utkání prohráli,“ zavzpomínal hradecký kouč Miroslav Volejník. „Na videu si to ještě rozebereme. Sparta je nebezpečná především na útočném doskoku a vystřelit umí její hráčky také za tři body. Musíme na to být dobře připraveni.“

Hradec zdobí v novém roce kvalitní forma, kromě očekávané porážky od mistrovského Gambrinusu přesvědčivě zvítězil v Táboře a doma nad Strakonicemi. „V týmu panuje dobrá nálada. Myslím, že nám pomohlo vánoční soustředění ve Svratce. Na páté místo máme soutěž dobře rozehranou a rádi bychom ho do play off udrželi,“ nastínil své představy Volejník.

Týmu bude kvůli studijním povinnostem scházet Ovsíková a do konce sezony již nebude k dispozici Růžičková (jazyková stáž ve Francii).