Do startu Memoriálu Ludvíka Daňka zbývá ještě něco málo přes měsíc. Přesto pořadatelé už zveřejnili první jména, která by měla do Českého ráje dorazit. Tradičně největší sportovní akce pořádaná v okrese Semily přivítá znovu světové hvězdy nejen v diskařském sektoru, ale také v dalších disciplínách. Těch diváci uvidí celkem dvacet, opět proběhne také vrh koulí politiků.

Výjimečné sportovní odpoledne se v Turnově uskuteční v úterý 28. května. Čtrnáctý ročník především diskařského závodu, který vloni ovládl Němec a pozdější vítěz Olympijských her v Londýně Robert Harting, bude navíc poprvé v historii součástí české extraligy. Byl totiž zařazen do seznamu okruhů tvořících tzv. druhé kolo. Především diváci se tak mohou těšit na to, že už tak široké spektrum disciplín s kvalitní závodnickou účastí se ještě rozšíří. Do tabulek nejvyšší české atletické soutěže se totiž budou započítávat výsledky hned z patnácti sektorů a disciplín.

„Diváci se mohou těšit na tři z pěti nejlepších diskařů z londýnské olympiády. Do Turnova přijede vítěz mítinku z roku 2011 Piotr Malachowski z Polska, vítěz z roku 2010 Gerd Kanter z Estonska nebo trojnásobný vítěz memoriálu Virgilijus Alekna z Litvy. Těšit se můžeme také na souboj v koulařském sektoru, kde Kanaďana Dylana Armstronga prověří Ladislav Prášil, jenž se v sobotu blýskl úžasným hodem 21.47 metrů. To bude velmi pikantní měření sil. Zajímavostí bude ale jistě i účast půlkařů z Alžírska, jejichž rekordy se pohybují na hranici času 1:47. Celkem se diváci mohou těšit na 250 až 300 atletů," řekl ředitel závodu František Svoboda s tím, že je přáním pořadatelů udržet vysokou laťku nastavenou z loňského roku.

Memoriál Ludvíka Daňka v letošním roce pracuje s rozpočtem 1,3 milionu korun. Část z této porce půjde také na vrub diváckého zážitku. Nově by ho totiž měly zesílit technické novinky, které v areálu budou k vidění. K tradičnímu okamžitému výsledkovému servisu totiž přibude například velkoplošná obrazovka, na níž budou díky třem kamerám promítány záběry z jednotlivých kolbišť.

Na své si pak přijdou i atletičtí mládežníci. Ti budou nejprve předskokany velkého světového podniku, úspěšní se dočkají i odměny. Nejprve se totiž v Turnově koná okresní kolo Odznaku všestrannosti olympijských vítězů (9. a 10. května), projekt, který zaštiťují Roman Šebrle a Robert Změlík. O několik dnů poté zde proběhne Pohár rozhlasu (14. a 15. května). Nejzdatnější závodníci z těchto podniků dostanou odměnu v podobě vstupu do VIP zóny, kde se budou moci setkávat jak s aktivními sportovci, tak i českými sportovními legendami minulosti.

ČESKÁ MUŽSKÁ ELITA V TURNOVĚ

100 metrů: Lukáš Milo (účastník olympiády v Pekingu 2008), Jan Veleba (český rekordman časem 10,23 s)

200 metrů: Pavel Maslák (mistr Evropy v hale i venku na 400 metrů)

800 metrů: Jakub Holuša (stříbro z halového mistrovství světa 2012), Jan Kubista (účastník halového ME 2013)

400 metrů překážek: Josef Prorok (bronz z HME 2013 na 4x400 m), Michal Brož (účastník ME 2012, odchovanec AC SYNER Turnov)

Skok vysoký: Jaroslav Bába (bronz z HME 2013, olympijský medailista)

Skok o tyči: Jan Kudlička (účastník olympijských her)

Skok daleký: Roman Novotný, Štěpán Wágner (účastníci OH)

Vrh koulí: Antonín Žalský (účastník olympijských her, odchovanec AC SYNER Turnov), Ladislav Prášil (bronz z HME 2013)

Hod diskem: Jan Marcell

Hod oštěpem: Vítězslav Veselý (mistr Evropy 2012), Petr Frydrych (stříbro z ME do 22 let), Jakub Vadlejch (účastník olympijských her)