Pokud ale nemáte žádné závodní ambice, nejde vám o zdolávání kilometrů, ale o pohodové projížďky s kamarádkami, jízdu do práce nebo za nákupy, pak bude tím pravým městské kolo.

Městská kola mají konstrukci uzpůsobenou tomu, aby byla maximálně pohodlná a díky svým doplňkům přizpůsobená tomu, abyste na nich mohla jezdit klidně i v šatech. Vybavíte si scénu z Menzlova filmu Postřižiny, ve které se krásná sládková Maryška v podání Magdy Vášáryové projíždí na kole a všichni pánové jsou z ní paf? Právě tak můžete na kole působit i vy.

Doba, kdy se výroba kol a cyklistického vybavení zaměřovaly především na muže, už je dávno minulostí. Milovnic cyklistiky stále přibývá. Svůj podíl na tom mají i ženy, které se zaměřily na dámy na kolech a jejich specifické potřeby. Patří k nim například Robin Bylenda, která založila v roce 2010 v USA jako první cyklistický obchod Pedal Chic s funkčními i módními koly a oblečením výhradně pro dámskou klientelu.

Elegantní dámská městská kola respektují vysoké nároky na design, jízdní komfort a snadnou ovladatelnost, které něžné pohlaví má. Pro pány nehraje při výběru kola barva a design zdaleka tak důležitou roli, jako pro dámy. Nicméně i tady se každý rok módní trendy mění a netýkají se jen kraťasů a cyklodresů, ale samozřejmě i rámů kol.

V současnosti převažují elegantní pastelové a tlumenější barvy, jako je pastelová modrá, svěží zelená, matná stříbrná nebo modrá, béžová, limeta, ale vybírat můžete podle svého vkusu z celé palety barev, ve které nechybí bílá, červená, černá nebo třeba fialová. A pokud toužíte být opravdu originální a mít jedinečné kolo, který nemá nikdo jiný, existuje i možnost nechat si udělat individuální design podle vlastního návrhu a mít na kole jméno nebo třeba logo. Fantazii se meze nekladou.

Nebojte se zeptat

Při výběru kola se nebojte ptát. Každý dobrý a zkušený prodejce vám s výběrem rád poradí a pokud je to možné, nechá vás si ho i vyzkoušet a krátce se projet. Tak nejlépe poznáte, jak se na kole sedí a jestli je pro vás dostatečně pohodlné, nebo bude lepší vybírat dál. I sebekrásnější kolo, pokud se vám na něm nebude dobře jezdit, je špatná investice a dřív nebo později ho zklamaně odložíte.

Při výběru kola hraje důležitou roli velikost rámu vzhledem k výšce vaší postavy a správné nastavení sedla, které předejde bolestem zad a šíje. Komfort dámského kola spočívá v tom, že je navržené s ohledem na anatomii ženského těla. Snížený rám je praktický, umožňuje jednodušší manipulaci s kolem i jízdu v sukni.

Dámské kolo má kratší řidítka, jiný úchop řidítek, kdy gripy jsou tvarovány pro menší ruku a bývají změkčeny gelem, brzdové páky se nastavují blíž k řidítkům. Sedlo je kratší, širší, přizpůsobené šířce pánve, ergonomicky tvarované a v exponovaných místech navíc vybavené gelem. Odpružené vidlice bývají řešeny pro nižší hmotnost. Důležitý je i kryt řetězu, nosič a blatníky.

Při výběru kola nezapomeňte samozřejmě na doplňky, zaručující vám bezpečnou jízdu, jako je kvalitní osvětlení, perfektně padnoucí cyklistická helma, reflexní prvky a myslete i na držák a lahev na pití. A pokud se budete chtít vyhnout dopravním zácpám i přeplněné hromadné dopravě a budete na nákup pečiva a čerstvé zeleniny vyrážet na farmářské trhy na kole, bude se hodit i prostorný košík.

Vybrala jste si? Skvělé, teď už zbývá, abyste ke svému novému miláčkovi se dvěma koly doladila i sebe a investovala také do dokonalého oblečení. Řada firem už dnes nabízí celou dámskou kolekci od kraťasů přes bundy až po rukavice a ponožky laděné do jednoho designu.

Více o cyklistice najdete na Deník.cz. Staňte se dnes digitálním předplatitelem a získáte zdarma e-knihu plnou cyklotras po celém Česku. Více na: predplatne.denik.cz/cyklodenik