„To už je dávno,“ usměje se šestadvacetiletá basketbalistka ILONA BURGROVÁ. Přesně deset let. Jako basketbalové pískle se v Trutnově objevila v roce 2000.

„Bylo to něco neskutečného. V šestnácti letech se mi splnil sen. Nakoukla jsem do první ligy,“ vzpomíná reprezentační pivotka na svůj vstup do velkého basketbalu. „Samozřejmě, že to bylo těžké. V Trutnově tehdy nastupovaly velice dobré hráčky, moc jsme nehrála. Přesto to pro mě byla obrovská zkušenost,“ dodává.

Tento týden se hráčka, která před odjezdem do zámoří ještě oblékala i dres rodného Hradce Králové, na „místo činu“ vrátila. S národním týmem v Trutnově tráví dny na soustředění, jehož hlavním bod na programu jsou tři přípravné zápasy proti Číně.

A hned ten úvodní se jí vydařil, uskákala asijské „věže“ a s 14 body se navíc stala nejlepší střelkyní českého družstva. „Bylo to docela dobrý, ale body jsem dala jen proto, že holky na mě byly schopné dostat míč,“ povídala.

Ačkoliv v poločase tým trenéra Blažka držel šestibodové vedení, z vítězství se nakonec neradoval. Číňanky ve třetí čtvrtině výsledek otočily a vyhrály 75:71. „Byl to spíš zápas, kdy jsme se oťukávaly. My jsme se snažily sehrát, Číňanky zase používaly dvě tři akce, které jim vycházely. V další dvou utkáních se určitě ukáže z obou stran víc,“ doplnila k zápasu, který se v úterý hrál za „zavřenými dveřmi“ bez diváků. „Máme dobrý tým. Jsou v něm mladé holky, které mu dodávají energii.“

Soustředění v podhůří Krkonoš zakončí české basketbalistky zítra oddychovou golfovou lekcí v Mladých Bukách.
„Dvakrát jsem už na odpališti stála a lítalo mi to doprava, doleva, doprava, doleva. Uvidíme, jak mi to půjde teď,“ směje se Ilona Burgrová. „V televizi to vypadá jako krásný sport, ale jinak to asi bude pěkná zabíračka.“