Čtyřiadvacetiletá česká reprezentantka je opravdu bez práce. Od zaměstnavatele SKP Jablonec nad Nisou dostala výpověď a na dlažbě se ocitly i další členky národního družstva Janečková, Skalníková, Moravcová.

„Bylo nám řečeno, že Centrum sportu ministerstva vnitra, pod které náš oddíl spadá, končí s českým ženským běžeckým lyžováním. Nebude prý podporovat průměrné závodnice,“ vyslechla si před několika dny nepříjemnou zprávu z úst ředitele SKP Jana Matouše. „Na svazu sice dál zůstáváme, ale ten nás nemá jak zabezpečit,“ doplnila Nývltová s tím, že živit se tak bude muset sama.

Jinými slovy řečeno. Trutnovská lyžařka sice bude mít svazem zajištěnu podporu závodní činnosti, ovšem všechno ostatní si musí financovat z vlastní kapsy. „Nejdřív jsem si říkala, že to je blbý vtip, protože po letošní sezoně by mě něco takového vůbec nenapadlo,“ kroutí hlavou nad rozhodnutím ministerstva. To před běžkyně předkládá argumenty, že nesplnily výkonnostní cíle.

„Ano, nesplnily jsme je, protože byly nastavené pouze na olympiádu, která se nám opravdu nepovedla,“ sebekriticky přiznává Nývltová, zároveň ale jedním dechem dodává: „To, že máme letos za sebou nejlepší sezonu ve Světovém poháru, kde jsme získaly šedesát sedmdesát bodů, už nikde napsáno není,“ stěžuje si na špatně nastavenou hranici úspěchu.

Podle informací Deníku by však za odstřihnutím běžkyň od financí mohl být i fakt, že se nejlepší český běžec Lukáš Bauer chystá opustit SKP a přestoupit do Dukly Liberec. Centrum sportu tak přijde o svou vlajkovou loď.

Evě Nývltové se nabízí několik možností, jak vzniklou situaci vyřešit. „Najít řešení se snaží i svaz, ale zatím jsme konkrétní návrhy neslyšely. Může se stát, že nám nabídne nějakou alternativu, jenže je možné, že opravdu jen s minimálními penězi,“ nastínila běžkyně, jež v SKP pobírala v uplynulé sezoně měsíční plat čtrnáct tisíc korun.

Východiskem z problémů by pro Nývltovou byly sponzorské peníze. „Počítala jsem to a celá sezona by vyšla asi na tři sta tisíc,“ uvádí částku, kterou potřebuje dát dohromady k pokrytí kvalitní přípravy a nejnutnějších životních výdajů.

„Už jsem jednala s atletickým oddílem ACP Olymp Brno, za který běhám, a slíbili mi, že mě podpoří dvaceti tisíci,“ vypráví reprezentantka a dodává, že bude vděčná za každou korunu.

Otázka však je, kdo další by chtěl dávat peníze do ženského běžeckého lyžování, které v očích veřejnosti po odchodu Kateřiny Neumannové u nás už není zdaleka tak populární. Ba spíše naopak. „Souhlasím s tím, že pokud se na moje výsledky podívá veřejnost, tak jsou ještě pořád špatné. Ale třeba to letošní osmé místo už je super výsledek,“ připomněla Eva Nývltová svůj životní závod ze sedmé etapy Tour de Ski ve Val di Fiemme na desetikilometrové trati s hromadným startem.

„Je to velký krok dopředu a nikde není psáno, že další rok nemůže být další.“

Přestože to vypadá, že v nadcházející sezoně trutnovská běžkyně nebude mít na růžích ustláno, krajní řešení její situace, a to konec lyžařské kariéry, si zatím nechce připustit. „Letos sezonu určitě ještě odjedu. Podporuje mě přítel i rodiče, takže bych se od nich nechala živit a zkusila bych dálkové běhy, kde se dají vyhrát peníze, abych se i sama zabezpečila,“ prozrazuje své plány v případě, že nesežene finance od sponzorů.

Jak přiznala, uvažovala už také o tom, že by si našla práci. „Problém je však v tom, že příprava je časově náročná a kdo si takového člověka zaměstná,“ uzavírá.