Ze srdce Evropy vyrazila čtveřice

Stejně jako v loňském roce hostilo francouzské údolí Pelvoux Vallouise skialpinisty z celého světa. Závodilo se ve střediscích Puy Saint Vincent a Pays des Ecrins. Z českých zástupců si účast na světovém šampionátu vybojovali Radoslav Groh, Jan Hepnar, dále Petra Volfová, pro kterou bylo letošní mistrovství světa premiérou v kategorii žen, a loňský stříbrný medailista z kategorie kadetů Dominik Sádlo, jenž po přestupu mezi starší juniory pravidelně objíždí závody světového poháru. Také proto byl bez pochyby největší nadějí české výpravy.

Na programu světového šampionátu byl závod dvojic, sprint, závod jednotlivců, časovka a štafety. Reprezentanti České republiky se nepostavili pouze na start štafet.

Akci zahájil v neděli závod dvojic neboli Team Race. V českých barvách se na trať vydala dvojice Groh a Hepnar. Startovalo se v údolí Vallouise a účastníci měli před sebou trať s více než dvoukilometrovým převýšením, nejvyšším vrcholem La Pendine (2750 metrů), výstupem na mačkách a závěrečným dlouhým a náročným sjezdem ve volném terénu. Závod jim znepříjemňoval velký mráz. V době a místě startu bylo 19˚C. S náročnou tratí se ale čeští reprezentanti poprali výborně a dojeli si pro 18. místo. Týmové klání ovládli domácí Francouzi. Titul mistrů světa si odvezla dvojice William Bon Mardion, Matheo Jacquemoud a v ženách Laetitia Roux s Axelle Mollaret.

Následoval pondělní sprint, kterého se zúčastnili všichni čeští reprezentanti. Sprint je pro skialpinisty nejen rychlostní disciplínou, ale také závodem, který ověří jejich technické dovednosti. Krátký atraktivní okruh je prověřil ve výstupu v takzvaných „cikcakách", výstupu na botách, technice nandávání a sundávání pásů a slalomu. Úplně na závěr se do cíle bruslilo do kratšího kopce. Nejlépe se dařilo Radku Grohovi, jenž postoupil z kvalifikace jako osmnáctý a v semifinále pak dojel na čtvrté nepostupové pozici. Nakonec obsadil celkové 19. místo. Jan Hepnar skončil 43. Mezi ženami si Petra Volfová dojela pro 22. příčku. Juniorské kategorie měly stejnou trať jako dospělí. Necelá vteřina dělila Dominika Sádla od postupového 12. místa do semifinálové rozjížďky. V kvalifikaci tak obsadil 14. pozici. Se sprintovou tratí se nejlépe poprali Němec Josef Rottmoser a Švýcarka Mireille Richard v kategorii seniorů. V juniorech pak francouzský závodník Corentin Cerutti.

Dominik Sádlo byl penalizován

Nadcházející dva dny patřily na šampionátu individuálním závodům. První den startovaly kadetské a juniorské kategorie, a mezi nimi i Dominik Sádlo. Mladým sportovcům ztížilo podmínky velké množství čerstvě napadaného sněhu. Proto sjezdy byly velmi náročné a závodníci si tak neměli šanci odpočinout.

Zkušený sedmnáctiletý Sádlo se tím nenechal rozhodit a trať s pěti výstupy zvládl na jedničku. Bohužel mu opět, stejně jako na loňském mistrovství světa, nepřálo štěstí a rozhodčí mu udělili minutovou penalizaci při sundávání stoupacích pásů za předčasné zvednutí holí, která ho posunula na celkovou 10. pozici. Suverénním vítězem se stal Němec Anton Palzer.

Druhý den závodili senioři. Skialpinisté měli před sebou trať s více než 1700 metry převýšením pro muže a 1400 pro ženy. Na start se z české výpravy postavil Jan Hepnar, který vybojoval 53. příčku. Jediná česká žena Petra Volfová si doběhla pro 9. místo v kategorii do 23 let. Zlaté medaile opět připadly francouzským reprezentantům Williamuý Bon Mardionovi a v ženách Laetitii Roux.

Předposlední disciplínou, a pro českou výpravu závěrečným závodem, se ve čtvrtek stal na světovém šampionátu ve francouzském Pelvoux Vertical Race závod do vrchu. Na startující čekal výstup s převýšením 610 metrů. Závěr se nejlépe vydařil juniorovi Dominikovi Sádlovi, který vybojoval 9. místo a časem 30:07 by tak mohl konkurovat i seniorské kategorii. Nabitý zástup dospělých se vydal na stejnou trať jako junioři. Z našich se nejlépe dařilo Radku Grohovi, jenž skončil 47., Jan Hepnar pak obsadil 64. pozici. Nejrychlejší závodník Kilian Jornet Burgada zvládl vertical v čase 25:33 a náleží mu tak titul mistra světa. V ženách svou formu opět potvrdila Francouzska Laetitie Roux a v juniorech Němec Anton Palzer.

V nejbližší době čeká nejlepší sportovce závod světového poháru v Itálii, který se koná 2. 3. března, dalším kolem pak pokračuje 9. a 10. března v Andoře. Na programu je v prvním případě Sprint + Individual Race, ve druhém Vertical + Individual. Z českých závodníků se na Světový pohár chystá pouze Dominik Sádlo.