Vedou 2:0, splněno ale zdaleka nemají. Basketbalistky Kary potřebují k postupu do čtvrtfinále Excelsior Ženské basketbalové ligy přidat ještě jedno vítězství a jak známo, rozhodující krok bývá vždy tím nejtěžším.

VŠE, tvrdý oříšek

Kdo čekal, že série s nováčkem soutěže VŠE Praha bude procházkou růžovým sadem, pořádně se spletl. Desátý tým dlouhodobé části přijel pod Krkonoše s kompletní sestavou včetně nedávno získaných posil a pro domácí celek byl hodně tvrdým oříškem. „Hned první zápas nám přesně ukázal, že play off je trošku jiná soutěž. V našem případě především proti takovému soupeři, který má největší sílu pod košem, kde nám paradoxně vypadly dvě hráčky,“ popsal situaci na palubovce trutnovský lodivod Martin Petrovický.

Domácím basketbalistkám dělala největší problémy čtyřiadvacetiletá Američanka Marshae Dotsonová. V úvodním duelu nastřílela úctyhodných 26 bodů a i v odvetě byla jasně nejlepší střelkyní svého družstva. „Ve druhém duelu už byla její obrana lepší. Skvělou práci navíc odvedla Lenka Větrovcová, která tam několikrát najela a Dotsonová si na ní udělala rychlé fauly, což zápas dost ovlivnilo,“ přidal zajímavý poznatek kouč.

Hotovo ještě není

Dnes od 17.30 je v Praze Na Třebešíně na programu třetí duel série a poprvé v něm nebudou soupeřky čelit bouřlivému prostředí trutnovské haly. Přesto i tentokrát budou hráčky Kary spoléhat na své věrné fanoušky, kteří za nimi k utkání vyrazí. A cíl? Ten je jasný. „Sérii samozřejmě chceme ukončit, ale určitě to nebereme jako hotovou věc,“ dodal Martin Petrovický.

…úvodní utkání (82:75) hodnotí Petra Záplatová

„V závěru rozhodla fyzička“

Sobotní vstup do play off byl z pohledu Kary zatraceně náročný. Domácí tým udolal snaživého soka až v koncovce utkání a jednou z hlavních postav duelu byla odchovankyně klubu, dvacetiletá PETRA ZÁPLATOVÁ. Svých 21 bodů okořenila hned čtyřmi úspěšnými trojkovými pokusy a po zápase měla sto důvodů k rozdávání úsměvů.

Petro, první duel přinesl nesmlouvavou bitvu, v níž jste se se soupeřem dlouho tahaly o nejtěsnější náskok. Co nakonec v koncovce rozhodlo ve váš prospěch?
Já si myslím, že to trenér do rozhovoru řekl dobře. Rozhodla naše fyzička, takový ten chtíč, a to, že jsme si chodily víc pro fauly.

Vám se zápas povedl na výbornou. Jednadvacet bodů, to je slušný start do play off. Co vy na to?
(usmívá se) Jednou se daří, jednou ne. Není důležité, kdo ty body dává, hlavně, že se nám podařilo vyhrát.

Soupeři jste každopádně nastřílela čtyři trojky. Věřila jste si nějak zvlášť hned po té první, která vám do koše brzy spadla?
Nějak zvlášť ne. Samozřejmě to pro mě bylo povzbuzení, ale v zápase jsem to nijak moc nevnímala.

Co říkáte na výkon soupeře, který se rozhodně v Trutnově nechoval jako nezkušený nováček a v sérii jistě ještě bude kousat?
VŠE u nás nemělo co ztratit, kdežto my jsme doma uspět musely. Šly do toho s plnou vervou, což pro nás bylo ztěžující. Teď to ale nechceme nijak pokazit a rády bychom soupeře dorazily.

Po neděli vedete 2:0. Je to pro vás velká úleva před zápasy v Praze?
Určitě. Jedeme s větší pohodou než kdyby to bylo v sérii 1:1. Pořád ale víme, že teď to bude těžší než doma a nic nesmíme podcenit.

…druhý duel (86:66) komentuje Lenka Větrovcová

„Víc sil už bylo na naší straně“

Tahle posila se v létě trutnovskému manažeru Braunovi povedla, to už fanoušci Kary vědí dávno. Za všech okolností usměvavá pivotka LENKA VĚTROVCOVÁ neměla v obou domácích duelech se soupeřkami slitování a dohromady jim nasázela 41 bodů. Hlavně ve druhém souboji byla ústřední postavou svého týmu a pokud si formu odveze i do Prahy, bude Kara postupu ještě blíž.

Lenko, jak velkou důležitost jste v kabině přikládaly k tomu, abyste po dvou domácích duelech vedly v sérii 2:0?
Je to pro nás důležité. Chceme sérii samozřejmě co nejrychleji ukončit, ale víme dobře, že nás teď čeká nejdůležitější krok, a že to určitě v Praze nebude jednoduché.

Povedlo se. Který zápas byl z vašeho pohledu náročnější?
Určitě ten první. Bylo vidět, že VŠE má ještě hodně sil. Ve druhém utkání už bylo víc sil na naší straně a nám se to podařilo natáhnout.

V odvetě jste si již v prvním poločase vytvořily slušný náskok. Bylo to i tím, že jste už věděly, co na soupeře platí?
Tak my to věděly už v prvním zápase. Ve druhém jsme ale chtěly víc najíždět do koše, aby si jejich pivotky udělaly fauly, protože na nich to stálo.

Americká opora Pražanek Dotsonová se prosazovala o dost méně. Byla i její obrana novým prvkem ve vaší taktické přípravě?
Věděly jsme, že to budou hrát přes pivotky. V prvním duelu nám ale ukázala, že když nebudeme dostatečně důrazné, sílu dokáže využít. Když jsme jí ale zdvojovaly, nebyla pod košem tak silná.

Nyní jedete do Prahy. Odehraje Kara v hlavním městě České republiky podle vás jedno nebo dvě utkání?
Uvidíme. Samozřejmě doufám, že se nám to povede hned ve středu, ale jednoduché to nebude.