VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Každý rok se něco stane. Otřes mozku nebo pár pohmožděnin, tvrdí skikrosař

Svoboda nad Úpou - S českým skikrosařem Zdeňkem Šafářem o sportu, který bude mít za rok premiéru na olympiádě ve Vancouveru.

6.2.2009
SDÍLEJ:

Český skikrosař Zdeněk Šafář.Foto: Tomáš Laš

Náš druhý nejlepší skikrosař, třicetiletý ZDENĚK ŠAFÁŘ, zavítal před několika dny na skok do Krkonoš. V rodné Svobodě si zaskočil do lyžařské školy svého otce připravit lyže pro závody Světového poháru, které se uskuteční dnes v kanadském Vancoveru.

Zdeňku, povězte nám, kudy vedla vaše cesta na skikrosovou závodní dráhu?
Stejně jako desítky mých vrstevníků jsem od mala lyžoval. Od deseti let jsem byl v péči TSM v Peci pod Sněžkou a pod vedením Blanky Sochorové a Míly Sochora jsem se věnoval alpskému lyžování. První skikrosový závod se jel v Čechách v roce 2002 a já jsem jako divák stihl jen finále. Ale hned mi bylo jasné, že to je ta disciplína, kterou chci zkusit.

Za jak dlouho jste nastoupil do prvního závodu?
Hned v následující sezoně. Ale protože oficiálních měření sil bylo málo, závodil jsem ještě v dalších dvou sezonách i v obřím slalomu.

A kdy jste se definitivně rozhodl naplno věnovat skikrosu?

Asi před třemi lety jsem jel jeden z posledních závodů v obřím slalomu, a najednou jsem si v polovině tratě řekl: „Co tady dělám, nikdo kolem mne není, jen samý zatáčky, žádné skoky, tak to mě fakt nebaví.

Pamatujete si první závod Světového poháru?
Bylo to ve francouzském Les Contamines 12. března 2003. První závod nedopadl dobře. (ušklíbne se) Nedojel jsem.

Jak dlouhá je trať skikrosu?
Při Světovém poháru trať sjedeme za necelou minutu. Při závodech X-game jsou to skoro dvě minuty.

Ale to není celý závod, že?

Ne. Systém závodů je jiný. Jezdí se podle počtu účastníků v několika vyřazovacích kolech, ze čtyř postupují dva nejlepší dál. A tak to jde až do finále.

O tom, jak dopadnete, záleží hodně na startu…
Ano, je to tak. Připomíná to dostihy. Stojíme v oddělených boxech, držíme se madel a jakmile před námi padne deska, vyrážíme na trať. Dobrý start je polovina úspěchu v závodě. Jsou tratě, kde se v podstatě nedá předjíždět.

Když se řítíte ve čtyřech z kopce dolů, bývají to většinou drsné souboje. Co všechno je povoleno?

Řeknu spíš, co je zakázáno. Blokovat soupeře loktem nebo rukou. Nesmí se do nikoho úmyslně strkat rukama. Na čistotu závodu dbají traťoví rozhodčí. Ale upřímně, je velice těžké posoudit, co je dovoleno a co už přesahuje rámec pravidel. Závodníci se řítí velkou rychlostí blízko sebe a o kontakty tu opravdu není nouze.

Byl jste už nějak vážněji zraněn?
Nic vážného (ťuká na stůl – pozn. aut.), ale každý rok se něco stane. Otřes mozku nebo pohmožděniny. Nejhorší byla natržená šlacha palce ruky.

Používáte nějaké speciální lyže?
Jsou to oficiální lyže pro obří slalom – minimální délka je 185 cm, rádius 27 metrů a více. Lyže musejí být rychlé, stabilní a dynamické. Reakční čas na nenadálou situaci před vámi se dá počítat na desetiny vteřiny.

Dá se vůbec v Čechách skikros někde trénovat?
Speciální tratě existují dvě: jedna je v Rejdicích u Kořenova a druhá na Dolní Moravě v Jeseníkách. Většina tratí má překážky připraveny ze sněhu, a proto je ve sněhově hubených letech dost těžké trénovat v domácím prostředí. V podstatě se tak trénuje kdekoliv, kde je dostatek skoků a nějaké nerovnosti. Samozřejmě je však lepší trénovat na trati. Jednotlivé prvky na sebe navazují, má to posloupnost. Trénovat jednotlivé prvky samostatně je také důležité, ovšem ideální je umět je napojovat.

Jak drahý je skikros?
Počítali jsme náklady na reprezentační tým, který čítá tři závodníky, trenéra, asistenta trenéra, který se zároveň stará o lyže, a fyzioterapeuta, a vychází to přibližně na pět miliónů korun za rok. Naše sezona začíná v květnu a končí v dubnu.

Co tvoří největší položky?
Cestování. V prvních třech měsících, kdy se připravujeme na ledovcích, do toho vyteče hodně peněz.

Je těžké sehnat sponzory?

Je. Ale v poslední době se to lepší. Skikros se stal olympijským sportem a svou premiéru si odbude napřesrok ve Vancoveru. Podporuje nás jak olympijský výbor, tak některé instituce, třeba Dukla.

Kolik si na závodech vyděláte?
Ve Světovém poháru se rozděluje mezi prvních deset závodníků asi patnáct tisíc švýcarských franků. Není to málo, ale v alpském lyžování je to více než trojnásobek.

Často se říká, že jste ve stínu Tomáše Krause. Jak se s tím vyrovnáváte?
Dalo by se to tak říct, ale já to tak necítím. Oukej, jsem druhý, ale Tomáš je opravdu dobrý. Trávíme spolu spoustu času, jsme kamarádi a já mu přeji jen úspěchy.

Do jakého věku sportovce se dá skikros vrcholově provozovat?
Řekl bych, že docela dlouho. Ve startovním poli Světového poháru jsou dva s věkem blízko čtyřicítky. Je na nich trochu vidět, že už jsou vyčichlí. Myslím, že ideální věk je 32 let.

Proč?
Protože Krausikovi bylo třicet dva a vyhrál všechno. (smích) Letos není tak dominantní. Takže za dva roky je řada na mne.

Co doporučit dětem, aby se staly vašimi nástupci?

Je třeba umět lyžovat ve všech podmínkách, za každého počasí a nebát se skoků. Když jsme byli malí, jezdili jsme ve volném terénu, v lese mezi stromy. Dnešní generace teenagerů je zvyklá na upravené sjezdovky, a jak napadne nový sníh, nejsou v tom schopni lyžovat.

LETOŠNÍ SEZONA

Zdeněk Šafář (*27. 7. 1978) má ve Světovém poháru odjeto už 31 závodů. Letos se zúčastnil čtyř a jednoho v Evropském poháru.

Světový pohár

St. Johannn/Obernsdorf 22. místo
Les Contamines 8. místo
Flaine 41. místo
Lake Placid 35. místo

Evropský pohár

Grasgehren 20. místo

TOMÁŠ LAŠ

6.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sanitář, sanitářka, zdravotnický 12 500 Kč

Sanitáři Sanitář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SANITÁŘ - vyuč., nástup možný ihned. Pracoviště: Nemocnice vrchlabí, s.r.o., Fügnerova, č.p. 50, 543 01 Vrchlabí 1. Informace: Martina Poláková, +420 499 502 304.

Gastronomie - Gastronomie Vedoucí provozu 14 900 Kč

Vedoucí provozu stravovacích, ubytovacích a dalších zařízení Pizzař + vedoucí provozovny. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: PIZZAŘ + VEDOUCÍ PROVOZOVNY, Pracovní poměr na dobu neurčitou, plný pracovní úvazek. Druhé místo výkonu práce ( další pracoviště zaměstnavatele) bude na adrese: náměstí T.G. Masaryka 86, 55401 Dvůr Králové nad Labem.. Pracoviště: Sergej karadža - pracoviště, Krkonošská, č.p. 16, 543 01 Vrchlabí 1. Informace: Sergej Karadža, .

Zdravotnictví - Zdravotnictví Lékař 23 700 Kč

Lékaři bez atestace (kromě oborů praktického lékařství) Lékař - bez atestace. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23700 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: LÉKAŘ- KA - VŠ, bez atestace, vhodné pro absolventa , ubytování zajištěno, nástup možný ihned.. Pracoviště: Nemocnice vrchlabí, s.r.o., Fügnerova, č.p. 50, 543 01 Vrchlabí 1. Informace: Martina Poláková, +420 499 502 304.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič ostatních speciálních 40 000 Kč

Řídící pracovníci stavebního provozu Facility manager - Trutnov/Vezprem. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: FACILITY MANAGER - Trutnov/Vezprem, Váš úkol:, V této nově vytvořené pozici budete zodpovědný řešení problematiky a koordinaci úkolů týkající se správy budov východoevropského výrobního klastru - závodu v Trutnově (ČR) a ve Vezpremu (Maďarsko). Pozice je přímo odpovědná řediteli závodu., Úkoly a zodpovědnosti jsou:, - Převzetí odpovědnosti za průmyslové nemovitosti, - Koncepce a dohled nad všemi novými projekty vč. přestaveb výrobních prostor ve vlastnictví společnosti v České republice (Trutnov) a v Maďarsku (Vezrpem), - Optimalizace technického řízení a infrastruktury, - Zodpovědné plánování nákupu vybavení a management trasferů (stěhování), - Koordinace externích projektových kanceláří a prováděcích firem, odpovědnost za stavební dozor, - Sledování výkonnostních ukazatelů - řízení nákladů a termínů, - Odborná odpovědnost za sestavování rozpočtu a vyúčtování provozních nákladů, Máte tyto předpoklady?, - SŠ, VŠ stavební (architektura, pozemní stavitelství) nebo srovnatelný studijní obor, - Prokazatelné odborné zkušenosti s dohledem nad novými stavebními nebo rekonstrukčními projekty nebo, provozem budov ideálně z průmyslového prostředí, - Znalost státních stavebních předpisů v České republice a Maďarsku a všeobecného stavebního provozu, - Dobré znalosti o fungování zařízení budov služeb (TGA) a zkušenosti s navrhováním koncepcí požární ochrany a jejich implementací, - Plynulá znalost německého a anglického jazyka, - IT znalosti: CAD – systémy, velmi dobrá znalost MS Office, - Proaktivní, velmi samostatná osobnost s vysokou mírou kompetencí a orientací na výsledky, asertivitou a, organizačními dovednostmi, Co nabízíme?, - Stabilní pozice v profesionálním a inovačním prostředí, - Atraktivní mzdové ohodnocení, - Extra týden dovolené, - Flexibilní pracovní doba, - Vzdělávací příležitosti – jazykové kurzy, - Příspěvek 1000,- po odpracovaném roce na penzijní připojištění, - 55% příspěvek na stravu, - 6.000,- roční příspěvek na sportovní, zdravotní a kulturní aktivity, - Příspěvek až 4.000,- ročně na dětskou rekreaci, Je pro Vás pozice zajímavá?, Zašlete co nejdříve motivační dopis a Váš životopis na email: jobs@cz.pepperl-fuchs.com, Kontakt: , Pepperl+Fuchs Manufacturing, s.r.o., Tovární 10, 541 01 Trutnov, Czech Republic, Tel.: 494 771 312. Pracoviště: Pepperl+fuchs manufacturing s.r.o. - trutnov, Tovární, č.p. 10, 541 01 Trutnov 1. Informace: Kontakt, +420 494 771 312.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Požáry při žních
2

Při žních dochází k požárům. Na poli hořel stroj i balíky slámy

Ilustrační foto.

Nový chodník zlepší i bezpečnost

Mystická hora Kozákov se dočkala zajímavého ztvárnění

Semily – V Riegrově chatě na Kozákově, která slaví devadesáté výročí od svého vzniku, byla pokřtěna nová kniha. Věnována je nejen tomuto jubileu, ale také 130. výročí založení Klubu českých turistů (KČT).

V Kuksu řeší problém s dalším zdrojem vody

Kuks - Provozovatel vodovodu nařídil lidem, aby omezili zalévání zahrad a napouštění bazénů. Dvojnásobně stoupla spotřeba pitné vody.

Červinkovy vzpomínky na velehory

Vrchlabí - Páteční vernisáží v 18.00 v Galerii Morzin ve Vrchlabí bude zahájena výstava fotografií legendárního horolezce Jana Červinky Vzpomínky na velehory.

Chodec přebíhal ulici a srazilo ho auto

Vrchlabí – K vážné dopravní nehodě došlo v pondělí ráno před půl sedmou na křižovatce ulic Nerudova a Ve Svahu ve Vrchlabí. Řidič osobního automobilu tam z dosud nezjištěných příčin srazil chodce, který přebíhal vozovku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT