Více než dvě stovky kilometrů rozložených do osmi okruhů měřil mistrovský závod mužů, který by vrcholem společného českého a slovenského mistrovství v silniční cyklistice.

Scénář podobných klání bývá obvykle jasný. Hned zkraje se dopředu vydá skupina „outsiderů“, favorité a členové nejsilnějších týmů jejich akci v klidu kontrolují, zhruba po polovině závodu šlápnou do pedálů, náskok úniku rychle zlikvidují a sami si to mezi sebou rozdají o nejvyšší příčky.

Skvělá práce úniku

Jevíčko 2024 ovšem takové předpoklady úplně rozmetalo do povětří. Těžko říci, zda to bylo záludností trasy, která se na první dojem nejevila být z těch nejnáročnějších, ale ukázala se možná těžším oříškem, než se cyklisté domnívali. A nebo zda se jednalo trochu o podcenění situace ze strany nejžhavějších adeptů, kteří „zaspali“ rozhodující momenty závodu, případně na ně pozdě zareagovali, což se týkalo především skupiny okolo obhájce titulu Mathiase Vacka.

Zřejmě od každého něco, hlavně však nutno vyzvednout skvělý výkon uniklé skupiny, které se utrhla balíku zkraje druhého kola a borci, kteří ve finiši bojovali o medaile, tak strávili před pelotonem více než 170 kilometrů!

Uprchlíků bylo nejprve dvanáct, jejich náskok na hlavní pole se blížil k osmi minutám. Postupem času sice někteří odpadali, jenže šestka, která vytrvala, držela vysoké tempo a favorité museli vyhlásit SOS. Za svoje si to vzal především zmíněný Vacek, jemuž se obhajoba titulu a druhé jevíčské zlato po suverénním triumfu v časovce rychle vzdalovala.

Kolem něho se zformovala silná stíhací grupa, jenže ouha, časové manko neubývalo zdaleka tak, jak by potřebovala.

Mistrovství ČR a SR v silniční cyklistice v Jevíčku. | Video: Radek Halva

Na čele tvrdil muziku zejména čtyřlístek Přidal, Kukrle, Schuran, Kmínek a v tomto složení projela přes občasné riskantní taktizování rovněž posledním z osmi nejtěžších stoupání nad Křenovem.

Kolik bude chybět stíhači Vackovi? Na vrcholu kopce pořád více než minuta! Ne, tohle se sjet nedalo, závěrečných šest kilometrů do Jevíčka vedlo převážně pod kopec. A bylo jasné, že o českém titulu se rozhodne mezi vedoucí čtveřicí.

Narval to tam první

Diváci na zaplněném náměstí v Jevíčku, kde měli možnost celý průběh závodu sledovat na velkoplošné obrazovce, se dočkali strhujícího finiše. Dvacetiletý reprezentant stáje Elkov-Kasper Tomáš Přidal před sebe nepustil nikoho, odrazil i útok Michaela Kukrleho a jeho ruce letěly nahoru!

close Republikový šampionát v silniční cyklistice v Jevíčku. Nájezd čela závodu do cílové rovinky. info Zdroj: Deník/Radek Halva zoom_in Republikový šampionát v silniční cyklistice v Jevíčku. Nájezd čela závodu do cílové rovinky.

„Těžko se tomu věří. V závěru nebylo nad čím přemýšlet. Narval jsem to tam jako první a vyšlo to,“ řekl nečekaný republikový šampión.

Za stříbrným Kukrlem si pro překvapivý bronz dojel Vojtěch Kmínek, zklamaný a na nespolupracující kolegy rozezlený Vacek obsadil v české klasifikaci páté místo, když ho v cíli předjel i novopečený mistr Slovenska Lukáš Kubiš a jen podtrhl jevíčskou dominanci týmu Elkov-Kasper.

Mistrovství ČR a SR v silniční cyklistice v Jevíčku. | Video: Radek Halva

Mistrovství ČR Jevíčko 2024

Závod s hromadným startem – muži elite (203,2 km): 1. Přidal (Elkov-Kasper) 4:44:42, 2. Kukrle (Felt Felbemayr) stejný čas, 3. Kmínek (Padronés-Cortizo) -1, 4. Schuran (ATT Investments) -13, 5. M. Vacek (Lidl-Trek) -1:13, 6. Kašpar (ATT Investments) -1:53, 7. Lukeš (Elkov-Kasper) -1:59, 8. Bittner (dsm-firmenich PostNL) -3:32, 9. M. Kopecký (Novo Nordisk), 10. J. Ťoupalík (Elkov-Kasper) oba -3:33.

Mistrovství ČR a SR v silniční cyklistice v Jevíčku. | Video: Radek Halva