V jednu chvíli už vedli o devatenáct bodů! Ani takový náskok ovšem nestačil trutnovským basketbalistům k tomu, aby se na domácí palubovce úspěšně vypořádali s libereckými Kondory. Poslední utkání letošního roku prohráli o devět bodů.

Kara Trutnov – BK Kondoři Liberec 77:86 (19:15, 42:27, 63:58). Body: Houser 27, L. Malý 15, M. Malý 7, Synáček 6, Stěhulka a Slezák 5, Hlaváček 4, Andrejsek a Plašil 3, Malík 2 – Landa 22, Prach 19, Mikulík 12… Rozhodčí: Benda, Šafařík. Fauly 22:23. Trestné hody: 32/22: 24:23. Trojky: 5:6. Diváci: 150.

Domácí hráči do utkání nevstoupili zrovna ideálně a ve 3. minutě prohrávali 3:9. Poté však zapnuli v obraně a skóre otočili parádní akcí v 6. minutě, kdy Malý přihrával přes celé hřiště Slezákovi a ten míč ve výskoku usměrnil do koše – 10:9. První čtvrtinu Trutnovští vyhráli o čtyři body 19:15.

Na začátku druhé vypálili zdařilou trojku Matěj Malý i Ladislav Malý mladší – 27:22. Ve 26. minutě hala opět bouřila po souhře Slezák – L. Malý. V obráceném gardu si zopakovali basketbalovou lahůdku z první čtvrtiny – 31:23. Trutnov hrál skvěle v obraně a v útoku začala řádit přesná ruka Housera. Od konce 16. minuty do závěru 20. minuty se na hřišti neprosadil žádný jiný hráč než on. Na jeho jedenáctibodovou šňůru hosté odpověděli až košem v poslední vteřině prvního poločasu – 42:27.

Po přestávce družstvo trenéra Malého svoje vedení ještě navýšilo (23. minuta – 52:33) a zdálo se, že domácím tentokrát už nic nebude stát v cestě za vítězstvím. V tom ale jakoby se role na hřišti prohodily. Najednou to byli domácí hráči, kteří nedokázali vyzrát na zlepšenou obranu soupeře a hosté začali postupně výsledek stahovat. Zapříčinila to i střelba několika trojek, a protože si Trutnovští opět nechali dát koš v poslední vteřině, šlo se do závěrečné čtvrtiny za stavu – 63:58.

V jejím úvodu zasmečoval do koše Houser, málokdo tušil, že je to jeden z posledních světlých momentů Trutnova v utkání. Ve 33. minutě hostující Prach už otáčí na 67:68. Houser ještě dvěma trestnými hody vrátil vedení na domácí stranu, ale hosté za chvíli opět odskočili. Naději Trutnova se sice úspěšnou trojkou, při níž byl navíc faulován, podařilo oživit Synáčkovi (73:73), jenže závěrečné dvě minuty utkání se odehrávaly v naprosté režii libereckých Kondorů. Symbolickou tečku za zápasem udělal efektivní smečí hostující Pomikálek, který v loňské sezoně v Trutnově hostoval. Zatleskali mu i domácí fanoušci, kteří jinak halu opouštěli rozladění z toho, jak domácí basketbalisté v zápase, jako už letos poněkolikáté, zkolabovali a zkomplikovali si boj o záchranu soutěže.

V něm budou pokračovat až v novém roce, kdy 9. ledna zajíždějí do Chomutova a druhý den nastoupí v Plzni.

HLASY TRENÉRŮ

Ladislav Malý starší, trenér Trutnova: „Ve druhé polovině jsme nedokázali ubránit soupeřovy clony na rozehrávače. Oni zrychlili, zpřesnili a přitvrdili hru, s tím jsme my nevyrovnali. Zápas byl hraný ve vysokém tempu. Nemáme postavený tým tak, aby vydržel v takovém tempu celý zápas. Soupeř je naopak v tomto duchu trénovaný, což se ve druhém poločase projevilo. Liberec je soupeř, s kterým se nám hraje dobře, jsme schopni s ním sehrát vyrovnané zápasy, bohužel s minusovým koncem. Chyběly nám trojky Slezáka, nevedlo se dnes střelecky ani Synáčkovi.“

Dušan Bohunický, trenér Liberce: „Co nás postihlo v prvním poločase, postihlo Trutnov ve druhém. V první polovině utkání jakákoliv informace, která šla do mužstva, buď ode mě nebo kluci mezi sebou, nepřinesla žádnou úrodu. Špatně jsme četli situace na hřišti. Ve druhém dějství nám pomohla vysunutá obrana, kterou jsme soupeři hru znepříjemnili, a několik trojek, kterými jsme se dostali na kontakt. V obraně jsme přešli do nejjednodušší současné situace, která v basketbale existuje - clona na míč. A opět se to jen potvrdilo, že současní hráči nejsou schopní vstřebávat tolik informací a je potřeba se ubírat cestou jednoduchosti. V poslední čtvrtině Trutnov nevěděl, co má zahrát a když už něco zahrál, nevyšlo mu to.“ (bog, pac)