Gratuluji, Adame, k výhře v naší anketě, nemrzí tě, že jste se letos už nemohli střetnout v jedné kategorii s Romanem Koudelkou? Loni jsi byl za ním třetí.
Jeho sezona sice nebyla tak dobrá, ale on se pohybuje v trošku jiných sférách než já, a teď už je v kategorii mužů, takže není co řešit.

V roce 2009 jsi získal celkem sedm medailí z domácích šampionátů, která z nich byla pro tebe nejcennější?
Nejvíc si považuju účasti na mistrovství Evropy, ale z domácího mistrovství by to byl určitě desetiboj.

A co pro tebe znamená bronz juniorského družstva, jehož jsi byl nejen oporou, ale i kapitánem?
To bylo hodně důležité. Kluky jsem hecoval, snažili jsme se vyhrát, ale nakonec jsme měli radost i ze třetího místa.

Ptám se proto, že atletika je spíš individuální sport a kolektiv se tu možná až tak nenosí, nebo se pletu?
Když jsou soutěže družstev, tak si to užívám.

Na mistrovství Evropy v desetiboji jsi získal osmé místo, tam jsi asi čekal víc ne?
Osmý místo je krásný, ale na moje požadavky to nebylo úplně ono.

Před mistrovstvím jsi mluvil dokonce o medaili.
Ano, mluvil. Podle výkonů tak sezona ukazovala. Velkou roli v závodě ale hrály nervy. osmé místo beru, ale mohlo to být prostě i lepší.

Vyměnil bys jednu z těch sedmi medailí nebo třeba všechny za medaili z mistrovství Evropy?
Asi bych to nevyměnil, všechno to jsou zkušenosti. Jsem rád, že mě to posune dál. Na letošním mistrovství světa v desetiboji v Kanadě už doufám, že takový nervy nebudou, a že to vyjde ještě líp.

Jak to přesně bylo s tou tvojí porážkou Romana Šebrleho, na kterou jste zabrousili v rozhovoru na pódiu s Radkem Šilhánem?
Roman je legenda, pro mě by bylo nejcennější si s ním zazávodit. Jestli bych ho porazil by byla druhá věc. Ale vzhledem k tomu, že už bude „jakoby starší“, tak bych si s ním mohl zazávodit a možná ho i porazit (říká s šibalským úsměvem).

Jaký je tvůj nejbližší program pro halovou sezonu?
To ještě nevím, protože mě pobolívají záda. Odpočívám od závodění, hodně cvičím a soustředím se spíš na venkovní sezonu, jejímž vrcholem bude právě mistrovství v Kanadě.

A. S. Helcelet - Bilance za rok 2009

MČR: 1. v desetiboji, 1. v dálce (v hale), 2. v sedmiboji (v hale), 3. družstvo juniorů (kapitán družstva), 3. v běhu na 60 m př. (hala), 3. v běhu na 110 m př., 3. štafeta juniorů na 4x 200 m (složení Helcelet, L. Haloun, Nykl, Dostál).
ME v desetiboji (Novi Sad): 8.
Nejúspěšnější sportovec 2009 okresu Semily: 1. v kategorii jednotlivci dospělí, 1. AC Syner Turnov – junioři mezi kolektivy mládeže, 1. AC Syner Turnov – muži v kategorii kolektivy dospělí.