Ten přivítá ve dnech 16. a 17. ledna v Harrachově evropskou sdruženářskou špičku ve čtyřech kategoriích od třinácti do osmnácti let. A vůbec poprvé se v Česku uskuteční také soutěž dívek sdruženářek.

Pořadatelem akce je z pověření Svazu lyžařů České republiky Klasický areál Harrachov. Jak informují pořadatelé, od vánočních svátků zde běžela sněžná děla na plný výkon a díky maximálnímu nasazení se organizátorům podařilo vytvořit velice dobré podmínky. Účastníci budou mít již od dnešního dne, kdy jsou naplánované první tréninky, pod Čertovou horou k dispozici můstek HS73 a také běžecký okruh v okolí Skicentra.

„Youth Cup je velice sledovanou a populární přehlídkou mladých talentů. V minulosti jím prošlo už mnoho současných vynikajících závodníků. Momentálně je přihlášeno víc než sedmdesát reprezentantů z devíti zemí, včetně těch výkonnostně nejsilnějších – Německa, Norska a Rakouska," přiblížil Tomáš Slavík, sportovní ředitel Úseku severské kombinace Svazu lyžařů ČR a sám bývalý úspěšný reprezentant.

„Poslední velkou akcí u nás byl Světový pohár v Liberci v roce 2012. Chtěli jsme však dát najevo, že česká severská kombinace má stále kvalitní pořadatele soutěží. Seniorské soutěže jsou finančně nákladné, a tak jsme zvolili tuto variantu. Navíc v poslední době se objevilo mezi mladými sdruženáři hned několik opravdu slibných talentů, pro něž bude Youth Cup skvělou příležitostí poměřit síly se špičkovou zahraniční konkurencí," dodává Tomáš Slavík.

Závodníci se představí ve dvou chlapeckých a dvou dívčích kategoriích – první z nich tvoří účastníci ve věku 13 – 15 let, druhou ve věku 16 – 18 let. V průběhu víkendu mají na programu čtyři individuální závody hodnocené podle Gundersenovy metody. V sobotu 16. ledna po skoku na můstku HS73 absolvují starší hoši běh na 7,5 km, mladší chlapci a starší dívky na 5 km a mladší děvčata na 2,5 km.

V neděli 17. ledna čekají závodníky sprinty – po skokanské části na HS73 poběží starší chlapci 5 km, ostatní kategorie 2,5 km. Na startu nebudou chybět ani čeští juniorští reprezentanti Jan Vytrval, David Zemek a František Slavík (všichni Dukla Liberec), kteří už sbírají zkušenosti se seniory v Kontinentálním poháru. Kromě nich se v Harrachově představí ještě další mladí čeští závodníci.

Do mezinárodního závodu sdruženářek se akreditovaly téměř dvě desítky závodnic, mezi nimi i dvě statečné domácí průkopnice – Simona Weinlichová (SK Ještěd Liberec) a Štěpánka Ptáčková (JKL Desná).

Po oba víkendové dny začínají závody skokanskou částí v 9 hodin, běh je v sobotu na pořadu od 14 hodin a v neděli o hodinu dříve.

(vzem)