Největší účast byla v Kozubové, kde jich startovalo 247. Vrcholem letošní domácí sezony pak bylo mistrovství Evropy vetetránů v běhu do vrchu, které proběhlo dle všech účastníků bez problémů a ohlasy ze zahraničí jsou jen ty nejlepší. Pořadatelé jednotlivých závodů jsou většinou malé tělovýchovné jednoty, které mají se zajištěním událostí své problémy, s nimiž se vždy řádně vypořádají. Jsou to různá omezení národních parků nebo obtížná dostupnost cíle závodu. Přesto jsou závody velmi oblíbené a závodníky většinou doprovází celé rodiny, které se účastní doprovodných akcí, jež organizátoři pořádají v rámci závodu.

Z řad účastníků se rekrutují reprezentanti, kteří nás reprezentují na všech úrovních mistrovství světa a mistrovství Evropy. Součástí poháru je každoročně mistrovství ČR mladých i veteránů, nechybí ani kvalifikace na MS a ME. V letošním atypickém roce Češi zásluhou Barbory Havlíčkové přivezli zlatou medaili z evropského šampionátu. Dalšími cennými kovy byly ty z mistrovství světa veteránů (2. místo Oldy Šmídy a družstva žen). Největší medailovou žní pro Českou republiku bylo mistrovství Evropy vetertránů v Janských Lázních, kde Češi získali velké množství zlatých, stříbrných a bronzových medailí. Až po vyhlášení letošního Poháru budou reprezentanti ze středu Evropy startovat na MS v běhu do vrchu a v dlouhém horském běhu v Argentině.

Letošní ročník Poháru vyhrál Pavel Dvořák z Biatlonu Prostějov před Františkem Vagenknechtem z Jičína a Přemyslem Ježkem z AC Liberec. V kategorii žen zvítězila Hana Švestková z Račího údolí před Janou Matyášovou z Ústí nad Orlicí a Janou Solánskou z Úpice. Nejpilnějšími vrchaři sezony jsou Oldřich Šmída se 31 závody, Jiří Javůrek (25), Václav Šír (24) a Eva Jirásková s šestnácti závody.

Všichni vítězové jednotlivých kategorií budou jako už tradičně vyhodnoceni a oceněni v Úpici, a to v sobotu 9. listopadu, kdy bude od 15 hodin probíhat slavnostní zakončení celého Poháru s kulturním programem. Předcházet mu bude jednání všech organizátorů o jubilejním 35. ročníku Maratonstav Českého poháru 2020.

close Pod Krkonošemi je pro letošní sezonu (do vrchu) doběháno. info Zdroj: Maratonstav Úpice zoom_in

Běh Dlouhými záhony

Ve stejný den bude také v 9.30 kategorií předškoláků odstartován již 46. ročník běhu Dlouhými Záhony. Po předškolácích budou zahájeny všechny dětské kategorie až po dorostenecké. Závody budou vytyčeny jako tradičně za školou na Lánech. V 11 hodin bude odstartován hlavní závod mužů a žen na 6600 metrů. Vyhlášení výsledků včetně tomboly následuje okamžitě po doběhu poslední kategorie.