To je věc! Talentovaná biatlonistka z Hostinného hájící barvy jilemnického klubu dokázala získat druhou zlatou medaili z juniorského mistrovství světa. Poté, co ovládla sobotní sprint na 7,5 kilometrů, poradila si s konkurencí i v nedělním desetikilometrovém stíhacím závodě.

Česká reprezentantka se zkušenostmi z olympijských her v Pekingu potvrdila vynikající formu a v americkém Soldier Hollow uhájila náskok ze sprintu před všemi svými soupeřkami.

Čeští juniorští mistři světa

2002 – Michael Šlesingr, stíhací závod, Ridnaun/ITA
2006 – Petr Hradecký, sprint, Presque Isle/USA
2009 – Vítková, Zvařičová, Koukalová, štafeta, Canmore/CAN
2018 – Markéta Davidová, stíhací závod, Otepää/EST
2022 – Jonáš Mareček, vytrvalostní závod, Soldier Hollow/USA
2022 – Tereza Voborníková, sprint, Soldier Hollow/USA
2022 – Tereza Voborníková, stíhací závod, Soldier Hollow/USA

Suverénní jízda to přitom zdaleka nebyla. Tereza už v úvodním kole potvrdila skvělou běžeckou formu, kterou vyšperkovala stoprocentní střelbou. Při druhé zastávce na střelnici však dvakrát minula a na své konkurentky nabrala takřka půlminutovou ztrátu.

Tu však Voborníkové pomohly stáhnout skvěle připravené lyže a běžecká forma i přes jednu chybu na třetí položce katapultovala českou jedničku mezi největší aspirantky na titul. Na závěrečnou zastávku na střelnici dorazila Češka pátá, přišly ale chyby vedoucích závodnic, a jelikož byla Voborníková stoprocentní, dostala se do vedení v závodě.

V posledním kole musela rodačka z Vrchlabí odolávat ataku italské soupeřky Auchenthallerové, která se v jednu chvíli přiblížila na rozdíl 2,4 vteřin. Netrvalo však dlouho a Voborníková dala rázně najevo, že nejlepší běžeckou formu má za velkou louží právě ona.

Všem svým soupeřkám na desítky metrů pláchla a do cíle dojížděla se suverénním náskokem. Jednadvacetiletá Češka nejen že získala druhou zlatou a celkově třetí medaili na letošním světovém šampionátu, zároveň pomohla překonat dosavadní české maximum, které v roce 2006 činilo zisk dvou zlatých kovů (Hradecký, Vítková).

Konečné pořadí stíhacího závodu juniorek na 10 km: 1. Voborníková (ČR) 31:10,9 (3), 2. Auchentallerová (Itálie) +6,2 (1), 3. Dokkenová (Norsko) +9,7 (1), 4. Sparková (Německo) +41,2 (3), 5. Meierová (Švývarsko) +41,3 (2),… 28. Jandová +4:23,2 (3), 32. Otcovská +5:02,4 (5), 39. Masaříková (všechny ČR)  5:57,6 (1).

Letos má sama Tereza Voborníková na svém kontě dvě zlaté. Tu třetí přidal již na úvod šampionátu ve vytrvalostním závodě Jonáš Mareček.

A co další Češky ve stíhačce? Tereza Jandová obsadila 28. příčku, Kristýna Otcovská skončila 32. a Gabriela Masaříková doběhla na 39. pozici. Po nepříliš vydařeném sprintu zaznamenali výrazný posun ve stíhacím závodě i čeští junioři Jonáš Mareček a Tomáš Mikyska. Na 12,5 km dlouhé trati vybojoval Jonáš Mareček šesté místo, když se zlepši o 17 příček, Tomáš Mikyska doběhl osmý! Vyhrál Nor Martin Nevland. Ondřej Mánek obsadil 33. místo a Luděk Abrahám proběhl cílem jako 46. v pořadí.