Na trati dlouhé asi 525 metrů si letos vylámali zuby vítězové z loňska i mnohé sportovní hvězdy. Na startu se mezi 34 závodníky objevil třeba běžec na lyžích Martin Koukal, snowboardkrosař Michal Novotný, skokan na lyžích Roman Koudelka, paraglidista Jan Škrabálek, automobilový závodník a kajakář Vladislav Maroul nebo Petra Slívová, pětinásobná mistryně v paraglidingu.

Všechna zvučná jména nakonec zastínila finálová čtyřka ve složení – Tomáš Andrle, Stanislav Groh, Michal Tříska a Martin Himl, který sebral titul loňskému vítězi i tradičnímu staviteli trati Vladimíru Fořt alias Břehovi.

„Jel jsem to poprvé, šlo o celkem ostrý závod a chvíli jsem měl i strach. Pak jsem to ale hodil za hlavu, začal jsem sázet na jistotu v pádlování ve stylu ´Rošťáků od soutoku´,“ usmíval se těsně po dojezdu čerstvý vítěz letošního Snow Kajak Crossu Martin Himl.

O zážitky se s námi podělil i běžec na lyžích Martin Koukal, jehož manželka Vanda byla vyhlášena jako nejlepší ženská závodnice: „Do první zatáčky bych to přirovnal k boji o život, pak jsem do toho ale hrábnul a chtěl postoupit. Jenže jsem nestihl tréninkovou jízdu, a ta mi nakonec v boji o co nejlepší umístění rozhodně chyběla. Takže doufám, že to příští rok bude lepší,“ řekl Koukal.

Snowboardcrossař Michal Novotný postoupil až do semifinále: „Byl to skvělý den, počasí přálo a já jsem si to prostě užíval. Byla tady sranda, ale prkno je prostě prkno,“ usmíval se ostřílený borec ve své disciplíně.

Teplota, která se na sluníčku dostala až přes dvacet stupňů, komplikovala práci organizátorům, kteří museli několikrát v průběhu závodu upravovat trať a znovu testovat její bezpečnost. „Rychle odtával sníh a trať se měnila z minuty na minutu, takže jsme dělali, co jsme mohli,“ popisuje práci organizátorů stavitel trati Vladimír Fořt.

Dráhu na svahu s převýšením 70 metrů stavělo celkem 15 lidí. Rychlost kajakářů se místy blížila 40 kilometrům v hodině. Snow Kajak Cross letos zpestřil DJ Flux, který celý den míchal hudební koktejl z legendární Tatrovky V3S, předělané na Jäger bar. Večerní After party patřila kapele Lety mimo.

(svo, to)